Zázračná země kiwi

28.1.2021

Warning: DOMDocument::loadHTML(): htmlParseEntityRef: expecting ';' in Entity, line: 1 in /data/6/d/6d7ff2aa-a166-4bbe-836a-58e239e3f122/hearth.net/sub/blog/wp-content/themes/hearth-foundation2/library/foundation.php on line 136

O Novém Zélandu bylo poslední dobou řečeno poměrně hodně a přestože země čelí dlouhodobým problémům s cenami nemovitostí a odlivu lidí do sousední Austrálie, tahle zemička v Tichomoří je jednoznačně jedním z vítězů nejen v rychlém potlačení pandemie, ale také v minimalizaci dopadů na ekonomiku. A ekonomika Nového Zélandu by nám mělo docela zajímat. Takže proč se jim daří?

 

Přestali se honit za hrubým domácím produktem jako ukazatelem prosperity, před 40 lety přestali dotovat zemědělství a nechali ho rozdrobit na spoustu malých rodinných farem, minimalizovali zátěž na drobné podnikatele, ale za to mají vysoké daně a spoustu regulací velkých firem. Nový Zéland vede ve spoustě žebříčků hodnocení životní úrovně a přetahuje se s Norskem a Irskem o nejvyšší příčky. Mimochodem: má o pět milionů méně obyvatel než ČR.