Wau!

22.12.2020

Wau! To si v roce 1977 poznamenal jistý Jerry Ehman do tabulky s daty, která zachytil radioteleskop Velké ucho na Univerzitě v Ohiu. A nebylo to vůbec neopodstatněné. Zatím co většinu signálů z vesmíru, které zachytili vědci nebo dobrovolníci programu hledání mimozemských civilizací (SETI) se postupem času podařilo vysvětlit přírodními úkazy ve vesmíru, minutový přenos, který Ehman zaznamenal, se stále objasnit nepodařilo.

No a nebyl by to rok 2020, kdyby se ten zatracený signál neobjevil zas. A tentokrát jsme ho dokázali i přesněji zaměřit. Pochází z nám nejbližší sluneční soustavy Alpha Centauri. Takže si uděláme malé repete letošních historek z hledání mimozemského života: na Venuši se v atmosféře objevily prvky, které naznačují přítomnost života. Nějaký generál z Izraele chodí po světě a tvrdí, že s ufony už jsme dávno ve spojení, jen se to tají, a teď na nás někdo pípá z vedlejší hvězdy. No potěš koště.

Pokud vás takové věci zajímají a chcete se dozvědět spíš vědecká fakta, než senzační zprávy, tak si určitě sežeňte knihu Paula Daviese Podivné ticho, kde je krásně vysvětlené, proč by nález byť jediné žijící mimozemské bakterie znamenal úplný převrat v našem chápání vesmíru. Život je totiž buď všudypřítomný nebo extrémně vzácný, bakterie na Marsu by znamenala, že se to kolem nás životem jen hemží. A pokud se vám nechce číst, tak tady je to shrnuté krásně a s českými titulky.