Vyklidit stodolu, naštípat dříví …

9.7.2014

Potřebným lidem na Broumovsku týden pomáhalo 140 mladých lidí, kteří věnovali svůj čas, energii nebo dovednosti, aby pomohli s čím bylo potřeba. Další z inspirací vám tentokráte přinášíme prostřednictvím serveru christnet.cz a reportáže v České televizi.

BROUMOV (NÁCHODSKO) – Celkem 140 mladých lidí pomáhalo zdarma celý týden potřebným lidem v šesti obcích na Broumovsku. V rámci SummerJob pomohli ve více než 90 domácnostech. Připravovali například dříví na zimu, natírali okna či okapy nebo vyklízeli stodoly. V regionu se akce uskutečnila podruhé, v Česku popáté. ČTK to sdělil organizátor akce Vojtěch Jurásek.
„Skrze práci i kulturní program chceme posílit mezilidské vztahy i to, co se dá nazvat jako občanská společnost,“ shrnul hlavní myšlenku celé akce jeden z organizátorů Lukáš Bajer.
„Přístup místních obyvatel byl vynikající. Překvapivé pro mě bylo zjištění, že práce zdarma může být mnohem větším obohacením než placená brigáda – a to díky nově navázaným přátelstvím mezi dobrovolníky i místními obyvateli,“ dodal třiaadvacetiletý student z Hradce Králové Pavel Seidl.
Dobrovolníci byli ubytováni v Martínkovicích, odkud každé ráno odjížděli do okolních obcí za prací. „Již loni jsme byli s prací mladých ze SummerJobu velmi spokojeni a letos se zdá, že jejich pomoc ve prospěch obce i místních občanů byla ještě výraznější,“ komentoval starosta Martínkovic Jaromír Jirka. Podle něj místní občané pomoc mladých vítají, a to i díky večerním kulturním a sportovním programům, které organizátoři připravují pro místní a dobrovolníky.