Vánoce v klidu a pohodě

26.11.2019

Přichází Vánoce. Čas klidu, setkávání, radostí. Domácnosti jsou provoněné vanilkou a skořicí, rozpalujeme oheň v krbu a chumláme se s horkou čokoládou pod deku. Později vyrážíme na procházku do lesa a po cestě zpátky na nás zavolá z okna sousedka, ať jdeme ochutnat její linecké cukroví.

To je můj ideální obrázek vánočních svátků strávených v harmonii a míru. Jak jsou ale Vánoce vnímány v dnešní nadkonzumní době? Nepochybně musí být ukázkově naklizeno, včetně nablýskaných oken! Nechybí opulentně se prohýbající stoly (a to i přesto, že se pak spoustu jídla zase vyhodí). Dárků pro děti pořádná hromada, jen ať si toho Ježíška užijí! Pro tetu ty drahé hodinky, na které sice nemáme, ale dává nám takové dárky, že kdybychom jí to neoplatili, myslela by si určitě, že si jí dost nevážíme. No a pak všechny ty věci, již zabalené v několika vrstvách plastu, zabalíme ještě do pěkného a drahého papíru a ozdobíme blyštivou stuhou. Dárky naskládáme pod uříznutý stromek, přecpeme se řízkama a kaprem, obdarujeme se a ráno odnášíme do popelnic tři tašky odpadu. Tak, teď ještě objet všechny ty návštěvy a pro letošní rok máme splněno…

My jsme se doma rozhodli, že si chceme Vánoce užít. Koho zajímá jestli mám umytá okna nebo blikající výzdobu okolo domu? Sousedy? Chci žít vědomě skromně a udržitelně, a to i když třeba někomu nebudu připadat dost dobrá. O Vánocích chci trávit čas s blízkými, pochutnat si na nějaké dobrotě, ukázat dcerce, co je tradice, a nějakou si prožít. Taky někomu pomoci. Ať už půjdeme nakrmit zvířata do lesa, odneseme nějaké deky a cukroví lidem bez domova nebo zahrajeme pár koled v domě pro seniory.

Jaké můžou být tedy alternativy smysluplnějších Vánoc?
Například stromek si lze zapůjčit v půjčovně stromků. My jsme poslední dva roky měli o Vánocích smrček v květináči, který jsme si koupili asi za 400 korun v místním zahradnictví. A nebo můžete zkusit dokonce i vytvořit netradiční verzi svého vlastního stromku.

Dárky balím do klasického poštovního papíru, ovazuji jutovým provázkem a doplním kouskem chvojí, sušeným pomerančem nebo jinou přírodninou. Vypadají nádherně! Inspirace je na webu spoustu.

O dárcích přemýšlím. Co by mohlo zrovna tohohle člověka potěšit? No a když si nevím rady, vyberu něco exotického, co ještě nezkusil – ať se jedná o jídlo nebo zážitek. Rozšiřovat si obzory považuji za přínosné.

Nepřejídáme se. Nakupujeme opravdu jen trochu toho, co máme rádi. Když si chceme dopřát, volíme něco nového, něco co neznáme. Díky tomu jsem si zamilovala popíjet v chladných zimních dnech masalu. A dnes už patří mezi moje vánoční klasiky!

Uklidíme, tak jako vždy. Žádné šůrování nejzazších koutů.

Zpíváme. I když zpívat neumíme.

Jsme offline.

Největším darem je ten klid a pohoda, která z vás vyzařuje, když si nestěžujete, co jste zase letos o Vánocích nestihli nebo neudělali dost dobře.

Ať jsou svátky i u vás doma plné harmonie a lásky.

Lucie Slouková