Vánoce a matematika

11.12.2020

Zdá se, že do Vánoc nám matematika nemá co kecat, ale opak je pravdou. Dokonce by to byla veliká škoda, protože tahle matematika promluvila nejen do Vánoc, ale také do českého (pardon moravského) kulturního odkazu ve světě. Čapek je možná se svým robotem pašák, ale Herrnhutská neboli Ochranovská hvězda, je náš další příspěvek do světového kulturního dědictví.

Herrnhut je vesnice kousek od Žitavy v Sasku. Právě sem utekli v roce 1722 náboženští uprchlíci z Moravy a založili obec Ochranov. V roce 1821 kdosi vyrobil zvláštní plastickou hvězdu, která měla 110 ostnů k příležitosti 50 let výročí založení zdejšího Chlapeckého ústavu Jednoty bratrské. Zjednodušená hvězda se pak používala pro výuku geometrie a s Vánocemi pořád neměla nic společného. To až když když se z Ochranova začali dospělí vydávat na misionářské cesty do celého světa, vznikla tradice, kdy jim jejich děti vyráběly hvězdy, jako vánoční dárek a vzpomínku na domov. Díky tomu se hvězda dostala do celého světa, ale nejčastěji jí najdete u našich sousedů v Sasku, kde je to pevná součást vánoční atmosféry. 

Mimochodem, skvělý výtvarník Richard Loskot jí teď plánuje v Jeseníku vytvořit na náměstí jen ze světla a zrcadel. A asi to bude stát za výlet.