Srdce, země, oheň, krb?

25.11.2014

logo finalBystré čtenářovo oko možná na Hearth.net kromě vylepšeného Tržiště zaznamenalo ještě jednu změnu. Trochu jsme přičísli naše logo. A taky se v něm objevil plamínek. Proč zrovna ten? Abychom vám důvod ozřejmili, dovolte nám pootevřít malé lingvistické okénko.

Slovo Hearth znamená v angličtině krb nebo ohniště. V přeneseném významu slova také rodinný krb. Jasně, plamen jako základ ohně, to by šlo. Napadá vás ale nějaká souvislost s naší sítí? Možná ještě ne, tak čtěte dál.

Nejdřív si řekněme, jak to všechno začalo. Celkem klasicky – oklikou. Rozhodně to ale začalo u srdce. Poselstvím Hearth.net je, aby se lidé dělili s ostatními, protože je to samotné hřeje u srdce. Dělit se o to, co mám a umím pro ten krásný pocit z dávání. Pro radost z toho, když druhému udělám radost. Cílem bylo vytvořit prostor, kde dávat je úplně přirozené a fakticky znamená dostat mnohem víc. Zakladatelé proto dlouho kroužili kolem termínů heart (srdce) a také earth (země). Také se v obou slovech se vyskytovalo slovo art (umění). Umění dávat, anglicky art of giving, to je přeci i naše vize. Tak dál: heart, earth,…

Když už to vypadalo, že se přemýšlení nad názvem dostalo do slepé uličky, najednou tato dvě slova dostala úplně jiný rozměr. Nejenže obsahují přesně ta samá písmena, ale pokud je spojíte dohromady, vznikne navíc úplně nové slovo. HEARTH. Heart + Earth = Hearth. O momentu překvapení vypráví zakladatel Libor Malý v tomhle videu.

Dobře, máme Hearth, anglicky krb. Jak ten ale s tím vším souvisí? Krb hoří. Dává teplo. Hřeje lidi kolem něj. A vůbec nic za to nechce. Prostě se to děje. K tomu, aby mohl hořet, potřebuje ale přinejmenším jednu věc. Dřevo. Pokud mu jej nedodáme, skomírá. Stejně tak je to se vším. Můžeme sice mluvit o štědrosti, o tom, co „by se mělo změnit ve společnosti“ a „co by měl ten a ten udělat“, ale dokud sami do toho krbu kolem nás nezačneme přikládat polínka, nezmění se vůbec nic. I o tom je Hearth.

Tak teď už víme, jak Hearth.net ke svému názvu přišel, takže zbývá jediné: potrénovat výslovnost. Řekni Háááá…