Spolupracujme, nesoupeřme

2.7.2014

Na začátku května se do Paříže sjeli snad všichni lidé, kteří se zabývají tématy “collaborative economy” (ekonomie spolupráce), “sharing economy” (ekonomie sdílení) “gift economy” ekonomie daru. Konal se největší festival sdílení na světě OuiShare Fest 2014. Co znamenalo největší? Více než 1000 účastníků z celého světa, 150 prezentujících a tři dny plné přednášek a workshopů, spočítala jsem to asi na 200 sekcí. Nechyběly ani největší osobnosti tohoto oboru jako Rachel Botsman, Lisa Gansky, Neal Gorenflo (během jeho prezentace bylo skvělé vidět poprvé i Prahu jako zástupce měst, kde se sdílí) nebo April Rinne (omlouvám se všem ostatním neméně inspirativním speakerům).

Bylo to skvělé a inspirativní. Témata byla na jedné straně více filosofická – co znamená spolupráce v současném světě, jak začíná být pro lidi důležitá a jak hledají firmy a projekty, které jsou postaveny na důvěře, trasparentnosti a vzájemnosti.

Na druhé straně už bylo jasně vidět, jak se mění byznys, který začíná hledat nová východiska a vnímá změnu. A začínají se zapojovat obce a města. Diskutovali se i otázky nad problémy, které mohou vznikat (a toho dokladem byly například nedávné stávky taxikářů v několika evropských městech proti aplikaci Uber, informace se objevily i v našich médiích) a co je nutné řešit.

Slyšela jsem i představení mnoha zajímavých projektů z celého světa.

Ale to, co zaznívalo především a napříč všemi diskuzemi bylo SPOLUPRACUJME A NESOUPEŘME!

A tak se těším příští rok na další festival, určitě u toho musím být. Organizátoři již teď přemýšlí, jak ho otevřít širšímu okruhu účastníků, přesunout ho do jiného města.

Jsem moc ráda, že jsem na letošním festivalu mohla prezentovat i Hearth.net na jedné ze sekcí, která se věnovala ekonomii hojnosti – ekonomii daru. Jediné, čeho lituji, bylo to, že jsme nestihla všechny prezentace.

A co dodat na závěr? Změna se již děje, připojme se k ní i tady v ČR. A inspiraci najdete i na Hearth.net nebo v blogu z festivalu.