Spasitel nebude, je třeba velkorysost

4.1.2016

Normální člověk se těší na věci příjemné a krásné. Přesto se většina populace dychtivě vrhá na zprávy z domova a ciziny ve všech možných médiích. Přitom ale všichni víme, že zpravodajství s gustem informuje o katastrofách, vraždách, korupci a lidské špatnosti všeho druhu. A tak se naše snaha udržet se, jak se říká, v obraze mění na systematické vykreslování obrazu hrůzy v našem podvědomí. Není proto divu, že řada lidí žije v iluzi pekla na zemi, protože si vlastně ani neuvědomují, že prostor, ve kterém se reálně pohybují, je mnohem přívětivější. Proto je důležité naučit se vnímat věci dobré a krásné.

Věřte, že já jsem během 25 let podnikání narazil na spoustu problémů a potíží, které jsem v tom lepším případě musel řešit, v tom horším se s nimi smířit. Přesto když se ohlédnu zpátky přes rameno, tak jsem prožil krásný život. Mám na to jednoduchý recept. Každý večer si před spaním třídím v paměti, co jsem ten den prožil. Příjemné si ukládám a vše ostatní mažu. A tak si z některých dnů pamatuji třeba jen hezký východ slunce anebo milý úsměv prodavačky na benzinové pumpě. Myslím, že nemá cenu dělat si z paměti žumpu plnou špatností, neúspěchů, křivd či jiných ústrků. Naučil jsem se prostě vytvářet příjemný obraz světa, ve kterém žiji. Přestal jsem sledovat zprávy v televizi a v novinách pouze rychle procházím titulky. Podrobně čtu jen to, co mě opravdu zajímá a co nezavání senzací. Je to vlastně návod, jak se bránit mediálním „malířům“, jejichž posláním je tvořit dobře prodejný obraz hrůzy.

Aby však byl svět kolem nás opravdu lepší, nemůžeme čekat, co nám přinese ten který rok. Ani se nemůžeme bláhově domnívat, že přijde nějaký spasitel s kouzelnou mocí. O schopných a poctivých politicích ani nemluvě. Pokud se chceme v příštím roce na něco těšit, musíme pro to udělat něco sami. Nikdo z nás asi nedokáže pohnout situací v Sýrii, ale je spousta věcí kolem nás, které ovlivnit můžete. Když například vidíte v parku rozházené odpadky a nelíbí se vám to, máte dvě možnosti. Pomyslet si, že jsou lidé čuňata, a případně si někde stěžovat. Anebo se můžete ohnout a uklidit to sami. Tím zjednáte okamžitou nápravu, a navíc získáte příjemný pocit ze své užitečnosti jiným. Ano, užitečnost jiným je možná skutečným smyslem života. Jen ten, kdo dokáže být prospěšný jiným, může být úspěšný v práci, v podnikání, ale i v soukromém životě. Takže pokud se chcete na něco těšit v příštím roce, tak se v prvé řadě učte vnímat vše dobré a pozitivní kolem sebe. To samo ale nestačí. K tomu je potřeba dobré a pozitivní věci dělat. V životě totiž nelze jen brát. Musíme i dávat. Když už nic jiného, tak určitě můžete rozdávat alespoň milý úsměv.

Autor: Dalibor Dědek, podnikatel (zdroj foto: jobs.cz)
Převzato: http://archiv.ihned.cz/