Prostor pro štědrost a laskavost

19.7.2016

Hearth.net existuje více než 3,5 roku a za dobu své existence jej použily letmo nebo opakovaně desetitisíce lidí. Objevily se v něm tisíce darů a přání a stal se v pravém slova smyslu prostorem, kde darovat (radost) znamená dostat mnohem více (štěstí). Po celou dobu jsme s ním. Pečujeme o něj. Pomáháme mu růst a především jej představujeme a nabízíme každému, kdo chce být skrze svou štědrost vědomě šťastný a užitečný.

Komunikujeme pozitivně, protože naší misí je vytvářet příčiny pro lepší svět podporou štědrosti a laskavosti. Možná tím někdy budíme větší očekávání, že Hearth.net je prostor prakticky neustále zalitý sluncem, kde se všichni jen usmívají a jsou na sebe vyladěni. Rádi bychom věnovali pár textů skutečnosti, že ani Hearth.net se nevyhýbají situace nepříjemné nebo neradostné, zkrátka proto, že Hearth.net vytváří a používají lidé a jak známo, člověk je tvor chybující. Dnes na téma „dary/nedary“.

DAR / NEDAR
Nemusíte být chytrá horákyně, abyste poznali, že pokud někdo „daruje“ formou: Prodám bílé střevíčky s plnou špičkou, vel. 38, že to nejspíše nebude dar. Občas to někomu ujede i opačně: Ráda KOUPÍM za rozumný peníz či přijmu kvalitní domácí ovoce. Takové nabídky nebo poptávky na Hearth.net nepatří a jsou mazány po dohodě či upozornění mezi správci a uživatelem, který chyboval.

Složitější je to v situacích, kdy je na Hearthu dar popsán správně, ale v praxi se ukáže, že „ darované jahody je možné získat pouze v misce za padesát korun,“ a dárce na to jaksi zapomněl upozornit předem. Někdy zkrátka není záměr darovat dost otevřený a transparentní a to vede k nedorozumění. Třeba se „nabídka na společný výlet změní na nečekané rande“ a to může někoho dost nepříjemně překvapit.

Skutečný dar by měl být vždy projevem štědrosti. Bez jakéhokoliv očekávání nebo připoutání na darovanou věc či akt. Jeho popis musí byt jasný a otevřený (transparentní), aby neumožnil jiný neočekávaný výklad než opravdový záměr dárce či příjemce.

Obě výše uvedené situace NEDARování začaly na Hearthu, zcela v souladu s našimi pravidly, ale protože se fakticky odehrávají v jiném prostoru (zpravidla mezi čtyřma očima), nemáme žádnou aktivní možnost jim čelit. Zde potřebujeme vaši pomoc. Pokud máte špatnou zkušenost s někým, kdo se v Hearthu chová jinak než při osobním setkání, je nejlepší promítnout své pocity do udělení férové zpětné vazby tj. do hodnocení na profilu dotyčného člověka s laskavostí. A o tom je další blog.