Příběhy darování: Zahrada

30.5.2019

Toto je ukázka ze vznikající knihy Darování vytváří zázraky. Chcete-li dostávat občasné novinky a další ukázky, staňte se členem této skupiny.


Začalo to inzerátem na Hearthu.

Mám rád pohyb na čerstvém vzduchu, tak jsem na Hearthu nabídl, že někomu pomůžu na zahradě. Říkal jsem si, zajedu po práci někam v Praze nebo okolí, vyčistím si hlavu a někomu pomůžu. Lepší než cvičit crossfit.

Ozvala se sympatická žena jménem Kateřina, ať přijedu pomoct s její velkou zahradou. Tak jo. Ale má to háček – bydlí 100 km od Prahy, takže za odpoledne to tam a zpátky nestihnu… “Přijeď klidně na týden, práce tu mám dost. Můžeš bydlet u mně a uvařím ti.” Ta odpověď mě překvapila. Hearth a jeho komunita byly pro mně nové, nečekal jsem takhle velkou důvěru. Pozvat si neznámého chlapa na týden domů? To se v tom “běžném světě”, plném strachu ze všeho možného, moc nestává…

Dopadlo to skvěle. Dopoledne jsem dělal svojí práci na počítači, odpoledne házel lopatou, vozil hlínu, vyráběl nové záhony a odhazoval kamení. Byl to skvělý relax na čerstvém horském vzduchu a jídlo bylo výborné – ukázalo se, že Káťa je lektorkou zdravého vaření. Takže jsme se obdarovali vzájemně: dostal jsem pobyt na horách se super jídlem, a věnoval nové záhony na zahradě.


Darování vytváří a posiluje vztahy. Dal jsem pak na Hearth hodně dalších inzerátů, rozdával jsem své pěkné věci a knížky, které jsem už nepotřeboval. Většinou z toho bylo milé setkání s člověkem, kterého jsem nejdřív neznal, a po chvíli díky darování už tak nějak ano. Jako bych se na chvíli z dnešního trochu studeného a odcizeného světa vracel někam jinam, kde je všechno ještě v pořádku, lidé jsou si blízcí a důvěřují si. Popovídání, úsměvy, pohledy do očí, občas obejmutí… Věřím, že to je hluboce přirozené a takový svět si z toho dnešního můžeme vytvořit. Proto říkám, že darování vytváří zázraky.

Příběh se zahradou stále pokračuje. Přijel jsem pak ještě několikrát a teď jsem tu zas, píšu zde tyto řádky. Dary proudí oběma směry: další záhony, hromada odvezeného kamení, vyklizená půda, vyčištěná skládka, výkop na kotec a trubku v zemi, přeházený kompost… další výborné jídlo, dřevěná lžíce, výuka vaření a poradenství s výživou, výlety do přírody, masáž, sdílení a vzájemná podpora v našich vztazích a životech. Stali se z nás díky Hearthu přátelé.


Tak, pro dnešek konec psaní, jdu dodělat ten záhon.