Praha má veřejnou šatní skříň. Lidé do ní mohou odkládat vyřazené kousky a jiné si vzít

6.4.2016

Kromě veřejného freeshopu Zdrojovny, do kterého mohou lidé odnášet nepotřebný drobný nábytek a potřeby do domácnosti a zase si odtud jinou věc zdarma odnést, vznikla v Praze i veřejná šatní skříň. Minulý týden ji slavnostně otevřely iniciativy Zdrojovna a Architekti bez hranic.

Princip veřejné skříně je stejný jako v případě freeshopu. Lidé do ní mohou odnést oblečení, které jim v šatníku už překáží a nabídnout ho zdarma jiným.

Autoři by rádi kromě výměny oblečení vzbudili u lidí větší zájem o dění v textilním průmyslu. U prohlížení módních doplňků můžeme přemýšlet i nad jinými věcmi než je střih, barva a velikost, připomíná Blanka Havlíčková ze Zdrojovny.

O tom, že se pro výměnu sejde dost oblečení, organizátoři nepochybují. “Dle průzkumů si lidé dnes kupují 5krát více oblečení než třeba v roce 1980, a to máme pořád jedno tělo. Určitě nám toho doma všem přebývá víc než dost,” říkají.

Veřejná šatní skříň byla představena 30. března v prostorách Viničního domku v Chuchelské ulici na Praze 12. Tam zůstane až do 11. dubna. Zájemci si do ní mohou přebytečné oblečení odnést a zase si z ní cokoliv vzít od pondělí do čtvrtka mezi 12. a 18. hodinou. Poté se neobvyklý šatník přesune do centra města. O konkrétním místě autoři ještě jednají.

Převzato: http://ekolist.cz