Plastové lahve jako platidlo

20.1.2019

Druhé největší indonéské město Surabaja přišlo s novým způsobem, jak podpořit své obyvatele, aby více recyklovali odpad. Nabízí jim jízdu zdarma místními autobusy, pokud přinesou použité plastové lahve. Cestující mohou plastové lahve buď odevzdat v terminálech nebo jimi přímo platit jízdné. Dvouhodinová jízdenka stojí buď deset plastových kelímků nebo pět plastových lahví, v závislosti na jejich velikosti.

Surabaja je prvním indonéským městem, které zavedlo toto schéma. Je součástí ambiciózního plánu zbavit se veškerého plastového odpadu do roku 2020.

„Odpadky, jako plastové lahve, se hromadí v mém sousedství, takže jsem je sem přivezla, aby bylo nejen čistší životní prostředí, ale abych také ulehčila práci sběračům odpadkům,“ řekla reportérům agentury Reuters Linda Rahmawatiová, jedna z obyvatelek Surabaji.

Podle dat, která má radnice k dispozici, je denně v Surabaji vyprodukováno téměř 400 tun plastového odpadu. Jeden autobus zvládne posbírat 250 kilogramů plastových lahví za den a 7,5 tuny za měsíc.

Z vybraných plastových lahví jsou odstraněny etikety a uzávěry a takto zpracovaný odpad je pak v aukci prodán recyklačním firmám. Utržené peníze směřují na provozování autobusové dopravy a financování zelených ploch ve městě, které leží na východě ostrova Jáva a v roce 2015 mělo téměř 3,5 milionu obyvatel.

„Indonésie je jedním z největších producentů plastového odpadu na světě. Díky této iniciativě doufáme, že zvýšíme povědomí veřejnosti o životním prostředí, zejména v otázkách, které se týkají plastových odpadků,“
uvedl Irvan Wahyu Drajad, vedoucí odboru dopravy v Surabaji.

(převzato z www.denik.cz)

Koupit si jízdenku za plastové lahve můžete například také v metru v Istanbulu. Úřady postupně rozmisťují do stanic metra automaty, do kterých mohou lidé vložit plastovou lahev nebo hliníkovou plechovku. Na základě toho, kolik lahví a plechovek odevzdají, se jim dobije určitá částka na jejich Istanbulkartu (turecká obdoba tramvajenky).

„Chytré kontejnery“ vyrábí turecká společnost Isbak, která se zaměřuje na koncept „chytrých měst“ (takzvaných „smart cities“). Automat pozná, jestli do něj člověk vloží plast nebo hliník, následně předmět rozmáčkne a uskladní.

Prvních 25 automatů začalo fungovat od podzimu 2018 v zastávce metra I.T.U.-Ayazaga. Postupně istanbulské úřady instalují desítky dalších přístrojů, a to nejen do stanic metra, kterých je v největším tureckém městě přes osm desítek, ale také do škol a univerzit.

(převzato ze zpravy.aktualne.cz)

Skutečně originální a nápadité využití plastových lahví. Napadá Vás, jak ještě by šel plast využít?
Nebo je na čase se s ním definitivně rozloučit? Své nápady a postřehy můžete sdílet
v naší štědré sociální síti Hearth.net.