Petr Ptáček: Dělat věci se smyslem

31.5.2018

Petr Ptáček je mladý muž, pro kterého je štědrost a laskavost přirozenou součástí jeho života.
Potkali jsme se na ALLfestu v Litoměřicích.

Nemyslím si, že by v životě měl člověk dělat věci jenom za peníze. To, co člověk dělá, by měl dělat s nějakým smyslem, se sounáležitostí a s tím, že dělá dobrou užitečnou věc. A nechtít za to peníze. Vůbec nejhorší je chtít peníze za něco, co nemá žádný smysl a je to jenom forma čistého zisku bez hlubší vize.

Z vlastní rodiny mám zkušenost, že ne vždy musíme dělat věci za peníze. Častokrát dělá člověk něco, že za to dostane protislužbu anebo prostě proto, že ho ta práce baví a dělá ji rád. Ať už je to práce na zahradě, oprava auta, výpomoc na koncertě atd.  V patnácti letech jsem pomáhat s ochotnickým divadlem, pomáhal stěhovat kulisy, dělal zvukaře, uklízel… Nic jsem si za to nenárokoval, byl jsem rád, že jsem mezi zajímavými lidmi a sledovat kulturu.

Další mojí oblastí jsou automobily. Když někdo potřebuje vyměnit brzdové destičky, vyměnit olej, vyměnit kola, dofouknout kola atd., tak rád pomůžu.

Petr v současné době pracuje v Praze na Hlavní poště. Práce ho naplňuje, vyhovuje mu kontakt s lidmi. Rád pomáhá nad rámec svých povinností, což oceňují jeho nadřízení, ale zejména klienti. Za nadstandardní péči mu vděční klienti neváhají přímo na poštu přinést čokoládu nebo domácí jablečný závit… Vše je o to krásnější, že Petr za svou pomoc neočekává nic nazpět. O to víc takový drobný projev vděčnosti potěší.