O čem se diskutovalo na festivalu OuiShare s podtitulem Věk komunit?

2.7.2014

Uprostřed letošního jara se ve francouzské metropoli odehrál „festival“, který jasně ukázal nové směry, kterými se začíná ubírat současná ekonomika a nové byznys modely. Shrnutí celé akce přinesla Caterina Rindi a my děkujeme Ivě Nachmannové za překlad.

„Festival OuiShare 2014 přivedl dohromady 1000 sdílejících z 31 zemí pod velký stan Cabaret Sauvage v Paříži. Od 5. do 7. května jsme se setkali uprostřed Parku de la Villette u malebného Kanálu Ourcq. Název festivalu zněl Věk komunit, pět hlavních témat nás pohánělo k tomu Inspirovat, Debatovat, Spoluvytvářet, Spojovat a Hrát si, v nabídce byla sezení od „ruční výroby nábytku s laserovou frézkou“ k filozofickým zkoumáním tázajícím se „Je ekonomika spolupráce samonaplňujícím proroctvím?“ (Krátká odpověď, ano.)

Spolupředsedající konference Francesca Pick a Benjamin Tincq otevřeli událost výzvou publiku, aby vytvořilo událost, kde návštěvníci využívají možnosti, které jim OuiShare poskytuje. Po meditaci Tomáse de Lary o pohybu od egocentrické k ekocentrické ekonomice bylo zřetelné nadšení, ztělesněné prohlášením Rachel Botsman o tom, že energie, kterou získáme ze sdílení, dodá rychlost a spád tomuto celosvětovému hnutí. Zbytek dne byl nabitý aktivitami a prezentacemi ve čtyřech různých směrech kolem Cabaret Sauvage: Cirkusu, Lodi, Kempu a Továrně, nelze nezmínit také rikši a pouliční stánky venku. Také tam byly solární a šlapací generátory poskytující hudbu a dobíjení telefonu.

Několik nejvýznamnějších událostí z prvního dne:

 • Tomás de Lara otevírající festival se srdečnou řečí rámující posun ke sdílení jako spirituální
 • Liam Boogar, který udělal rozhovor s výkonným ředitelem Airbnb Europe Olivierem Grémillonem
 • První vzdělávací instituce v Nepálu stvořená Manjilem Ranou
 • Lisa Gansky, která zdůraznila obchodní hodnotu vytvořenou spolupracující ekonomikou
 • Profesorka Arun Sundararajan podporující roli, jakou sdílecí platformy jako Airbnb a Uber mohou hrát ve vyjasnění regulačních výzev spolupracující ekonomiky ve velkém rozsahu
 • Historička ekonomie Alexa Clay vyvolávající „ztracené existence“, které podněcují experimenty a změny ve společnosti – to vše proběhlo před obědem!
 • Po obědě Ariane Conrad vedla speciální konverzaci o „Příběhu lásky“ mezi OuiShare a Shareable, což bylo zakončeno tím, že publikum zpívalo „hodně štěstí, zdraví“ k narozeninám Shareable a prezentoval se úžasný francouzský narozeninový dort k pěti letům existence tohoto portálu. Byl to jeden z mnoha láskyplných činů, které rozjasnily festival OuiShare.

Odpolední sezení přinesla:

 • Diskuse s francouzskými manažery o spolupracující ekonomice
 • Prezentace bio-hackingu předvádějící propisky s bakteriemi, které produkují vlastní inkoust
 • Včelíny jako otevřené zdroje
 • „Manicky pozitivní, profesionální zkoušeč“ Nils Roemen inspirující nás oslavou ekonomie hojnosti
 • Den se uzavíral příspěvkem Nadace P2P (person-to-person, tzn. od člověka k člověku – pozn.překl.) Michela Bauwense promítaným na plátno z Ekvádoru přes Google Hangout, kde Michel vysvětloval, co to je FLOK, národní projekt založený na obyčejných lidech, představující řešení pro oblasti jako zemědělství a vzdělání.

Evropská platforma pro sdílení jízdy Blablacar zarámovala den ranním sezením a noční party, oběma s podtitulem „Zábavně i vážně“ – dobrý popis tónu celého dne. Několik dalších velkých společností diskutovalo o jejich zapojení do rostoucí spolupracující ekonomiky, včetně podpory startujících firem a nízkorizikového průzkumu inovativních ekonomických řešení.

Dalším centrem zájmu byla města fungující na bázi spolupráce tzv. sdílející města. Neal Gorenflo nás vyzýval k tomu, abychom „nepřemýšleli o městech jako o trzích, ale o lidech“ a pozval publikum, aby se připojilo k budování sdílejících měst novým videem. Vincente Guallart, hlavní architekt Barcelony, převedl několik skvělých projektů, které tam zahajují; Michele d´Alena z Bologni nás dojal svou vizí použití vlády jako platformy; a April Rinne přidala více příkladů úspěšných programů ve městech po celém světě. Tento den se jevil jako den ke spojování s lidmi – při sezeních, ve frontách na toalety, během oběda, během sledování představení, a společné práce. Když už mluvíme o spojování, jedno zvláště význačné a hojně navštívené sezení posunulo hranice sdílející ekonomiky vytvořením fóra k diskusi o „nových modelech a sociálních kontraktech pro lásku a intimitu“ – podpora organizátorům!

Třetí den konference přinesl solidní potvrzení, že toto je hnutí a ne jen módní trend v Evropě: francouzský ministr pro digitální záležitosti Axelle Lemaire přišel na OuiShare Fest „poučit se, potkat se a získat zpětnou vazbu od lidí stojících nohama na zemi,“ jak řekl spoluzakladateli OuiShare Antoninu Léonardovi.

Panelová diskuse o „Budoucnosti měn“ demonstrovala první živou platbu univerzitních poplatků v měně Bitcoin. Natalie Foster z portálu Peers.org jmenovala Saru Horowitz a Jednotu na volné noze v New Yorku jako první příklad kruhů vzájemné pomoci potřebný pro podnikatele P2P. Na téma bezodpadové a cyklické ekonomiky hovořil Robin Chase (Zipcar + Buzzcar) a Helen Gould (Nesta), kteří se soustředili na nebezpečí klimatických změn. Pearl Werbach, v osmi letech jedna z nejmladších účastnic festivalu, přečetla esej naléhající na dospělé, aby sdíleli víc. Ariane Conrad nás všechny prohlásila za šampióny této nové ekonomiky a Benita Matofska z organizace „Lidé, kteří sdílejí“ trvala na tom, že toto hnutí poskytuje rovný a otevřený přístup ke všemu. Sezení o spolupráci a spolubydlení představilo různé sdílecí modely na světě (i mezinárodní, např. Copass), a den se uzavřel vyčerpanými účastníky dávajícími si „šlofíka“ před udílením cen a taneční party.

Třetí den konference přišly na řadu otázky definic stejně jako debaty o pnutích kolem podpory hnutí korporacemi, o snahách změnit finanční a ekonomické systémy zevnitř a outsiderech chtějících vytvářet společně nové komunity. Viděla jsem velké firmy diskutující jak se adaptovat na změny ekonomiky a potkala jsem lidi, kteří žijí bez peněz. Atmosféra byla pozitivní a plná elánu. Bylo to shromáždění mužů/žen činu, tvořivých lidí a myslitelů. Přemýšlivé plánování bylo sladěné s hravostí a velkorysostí, ztělesňující mnohost nad nedostatkem. Jedli jsme dobře, smáli jsme se a sdíleli radostně, učili se, spojovali, a dobíjeli energii, abychom ji vzali do zbytku světa.

Výzva pro budoucí rok bude jak přivést více lidí, jak angažovat odloučené komunity (stipendium pro ty, kteří si nemůžou dovolit registrační poplatky?), a jak adresovat sociální a ekonomické potřeby povstávající z rostoucí síly nezávislých pracovníků. Už se na to těším! Více se dočtete na blogu OuiShare nebo z videí na OuiShare TV. Fotografie a podcasty lze nalézt zde.“