O carsharingu, aneb jak méně škodit planetě i naší peněžence :-)

17.4.2014

Dnes není výjimkou, že běžná česká rodina vlastní dvě a více auta. Jsou zde potřeba většinou díky tomu, že s jedním autem se rodina logisticky „nevykryje“. Co se ale děje s autem, pokud zrovna nesedíte za volantem? Správně – nic. Potom zde ale existuje „extrém“ druhý, a to, že některé domácnosti si automobil díky své finanční situaci dovolit nemůžou nebo nechtějí. Pro oba případy je zde řešením tzv. carsharing. Nebojte se změny a share it! 🙂

Článek z irského serveru, který vám prozradí, jak ušetříte v praxi, pro vás přeložila z originálu  Jana Bednářová.

Jak ušetřit £1,763.81 díky carsharingu

Pohled na horentní částku na účtu za vodu vám může nepochybně zkazit celý den, a může dokonce i překážet vašim plánům na následující měsíc nebo dokonce rok. Ten festival, na který jste chtěli jet… Ne, tam prostě nepojedete. A co ten víkend v Barceloně? I o tom si můžete nechat zdát.

Naštěstí existuje způsob, jak zmírnit tuto jinak spíše bolestnou skutečnost…carsharing.

Carsha… cože? Pro ty z vás, kteří nevědí: „carsharing“ (který se do češtiny někdy překládá jako „sdílení aut“) umožňuje lidem zapojit se do virtuální sítě a připsat, kam se chystáte jet svým autem. Ostatní uživatelé této sítě pak mohou vidět vaše zápisy a sdílet s vámi vaši cestu za vámi určený poplatek. V současnosti existuje mnoho webových stránek poskytující takové služby jako BlarBlarCarCarpoolingLiftshare a mnoho dalších.
Zní to prostě, ale jak že to souvisí a tím, že teď mávám svým účtům za domácnost? Řekněme, že vlastníte auto o spotřebě 1,4 litrů benzínu a jezdíte pětkrát týdně za prací 48 km tam a zpět, přičemž cena paliva se pohybuje okolo £1.35 za litr. Pokud byste každý den sdíleli vaši jízdu automobilem s jednou další osobou, ušetřili byste £1,763.81.

Tak tady to máte, místo vrásek na čele se budete opalovat v Barceloně. Může to celé znít až příliš dobře na to, aby to byla pravda, ale vážně to tak je, carsharing je na prudkém vzestupu v Irsku, dalších částech Evropy a v Americe.

V České repulice se za carsharing začíná považovat nikoliv sdílená cesta, ale sdílená auta. Prvních 15 rodin se zde naučilo využívat deset sdílených automobilů. Můžou se vždy spolehnout, že dostanou kvalitní a bezpečný automobil s povinným ručením a dálniční známkou. Tyto náklady ale vůbec nemusejí řešit. Zanedbatelný zde samozřejmě není ani ekologiký pohled na věc, kdy můžete pomoci vyloučit z tohoto světa  „odpad“ v podobě přebývajících automobilů. V současné době tuto službu u nás podporují servery jako  Auto napůl či SHARUJEME. Tak se nebojte změny a share it!