Netradiční formát konference přinášející vhled a pochopení

13.6.2019

Zažili jste někdy konferenci, kde je přímo hmatatelná atmosféra vzájemného porozumění? Kde je prostor pro hluboké myšlenky a současně pro hudbu, ticho i srdečný smích? Kde se lidé nedívají do svých telefonů, ale pohledem přímo visí na rtech toho, kdo právě hovoří?

Právě v takovém duchu se neslo setkání na téma zdraví a prevence 27. 5. 2019 v Paspově sále v Praze. Pozvání přijala řada osobností, kteří danému tématu zasvětili své životy. Mimo jiné psychiatr MUDr. Radkin Honzák CSc., expertka na ženské zdraví MUDr. Helena Máslová, fyzioterapeut Mgr. Erik Palko, ikona kraniosakrální osteopatie Radek Neškrabal, náměstky ministra zdravotnictví MUDr. Alena Šteflová a mnozí další.

Vlastní zodpovědnost především

MUDr. Jana Vlčková Ph.d dlouho váhala, zda se má setkání zúčastnit. Nakonec si nemohla vynachválit přátelskou atmosféru a pocit sounáležitosti, v jaké se celá konference nesla. „Každý z nás by měl být zodpovědný za své zdraví,“ shrnula, co v různé podobě vyjádřila celá řada přítomných. 

S krásnou definicí zdraví přišel ředitel Adato Paradigma David Formánek: „Zdraví není něco vnějšího, zdravého nebo drahého, co si vložíme do těla, ale něco vnitřního, čemu dáme prostor, aby se projevilo.“

Výstižná definice prevence zazněla z úst MUDr. Heleny Máslové: „Prevence není, že někdo zjistí včas, že mám rakovinu. Prevence je, že rakovinu vůbec nedostanu.“


MUDr. Helena Máslová

Poradní kruhy vedou k porozumění mezi lidmi

Organizátorům akce z Adato Paradigma z. ú. se podařilo vytvořit bezpečný prostor, ve kterém bylo pro všechny zúčastněné přirozené sdílet své myšlenky i hluboké osobní příběhy. Stalo se tak díky unikátní metodě, kterou pro setkání zvolili. Metoda se nazývá poradní kruh a je stará jako lidstvo samo. Napříč dějinami ji ke společnému dorozumění úspěšně využívaly a využívají příslušníci nejrůznějších kultur. Nyní zažívá svoji renesanci také díky aktivitám společnosti Adato Paradigma.

Iniciátorka setkání Lenka Melicharová

„Setkání v kruzích je unikátní možnost, jak se propojit na lidské i hodnotové úrovni, společně se v dané oblasti posouvat a přinášet nadhled,“ říká iniciátorka poradních kruhů Lenka Melicharová z Adato Paradigma.

Poradní kruhy výrazným způsobem šetří čas, prostředky i zdraví všech zúčastněných při hledání společných řešení. Lze je využít všude tam, kde je důležité se na něčem domluvit: ve firmách, školách i doma v rodině.
Adato Paradigma realizuje celodenní poradní kruhy na tři základní témata: výchova a vzdělávání, zdraví a prevence a podnikání a spolupráce.

Zažijte působení poradního kruhu na vlastní kůži:

9. září 2019 –  poradní kruh na téma výchova a vzdělávání
14. říjen 2019 – poradní kruh na téma firemní kultura (spolu)práce
21. října 2019 – poradní kruh na téma práce a podnikání

Více o uskutečněných i chystaných akcích najdete zde.