Něco málo o štědrosti daru a dobrovolnictví

12.6.2014

Krátké zamyšlení nad štědrostí od zakladatelky a ředitelky Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem Mgr. Lenky Černé, která téměř 15 let řídí organizaci zaměřenou na dobré skutky ve velmi specifickém českém regionu v severních Čechách.

Kdo umí dávat, je bohatě obdarováván. Ať ulehčíme své peněžence, šatníku nebo darujeme hodiny svého života tam, kde cítíme potřebnost, vyšší formou zažíváme obdarování a v ryzí formě takové aspekty, jako je vděčnost, sjednocení, smysl života a lásku. Ke schopnosti dávat vede mnoho cest, pomáhají nám duchovní tradice, rituály, rodiny původní i na životní cestě získané a formují nás životní milníky, při kterých více vnímáme naši sounáležitost s dalšími bytostmi. Výzvy v podobě zásadních životních změn nás učí se vyrovnávat, požádat o pomoc a podat pomocnou ruku. Dobrovolnictví je jednou z mnoha cest. Je to nástroj, který může současný člověk ve své etapě uchopit ke svému procesu růstu v interakci se společenstvím.

Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem vytváří podmínky pro dobrovolnictví. Čerpáme z potřeb a zdrojů regionu a usilujeme o vztah a kontakt s lidmi a organizacemi v Česku, v Evropě i dále ve světě. Rozvíjíme prostřednictvím dobrovolníků sociální práci zaměřenou na rodiny s dětmi, zapojujeme dobrovolníky do nemocnic a spolupracujeme na místních společenských akcích, například půlmaratony, taneční mistrovství nebo mimořádné povodně. Zajímáme se o vysílání mladých dobrovolníků na zkušenou do zahraničí a v současné době chceme vysílat a hostovat české a německé dobrovolníky přes hranice. Jsme také místem pracovních stáží lidí bez praxe nebo po delší nezaměstnanosti a ve spolupráci s Úřadem práce umožňujeme osobní rozvoj a zapracování pracovním kolektivu s šancí navázání dalším zaměstnáním. Projekty se postupně proměňují, některé zanikají nebo postupem času získávají nové kvality. Podstatná je realizace s lidmi, které dané téma oslovuje a na chvíli se nad ním s námi zastaví, zrealizují svůj záměr a podpoří v tu chvíli potřebné.

Lenka Černá – Dobrovolnické centrum, o.s.