My tři králové, jdeme k vám

5.1.2015

Každý rok od 1. do 14. ledna můžete v českých městech a vsích potkat na čtyřicet tisíc charitních koledníků v kostýmech Tří králů. V návaznosti na starou lidovou tradici chodí od domu k domu nebo koledují v ulicích. Z výtěžku sbírky poté Charita Česká republika celoročně pomáhá těm, kdo si sami pomoci nedokáží.

V roce 2000 uspořádali poprvé dobročinnou sbírku spojenou s tradičním koledováním v olomoucké arcidiecézi. Na základě zkušeností s podporou, jaké se akci dostalo od dobrovolníků i dárců, se o rok později Tříkrálová sbírka rozšířila na území celé České republiky a od té doby probíhá sbírka každoročně. Podobné sbírky s delší tradicí se konají též v Německu a v Rakousku.

Proč mám také ráda Tříkrálovou sbírku … ohlas z Královehradecka

Mnozí žijeme v dnešní uspěchané době tak nějak zvláštně…alespoň já. Můj život se zúžil na cesty do práce, celodenní zaměstnání, cesty domů. Nemám čas na sousedy, na lidi, kteří žijí v mé blízkosti. Jsem zahlcena povinnostmi. Tříkrálová procházka po vsi, kde žiju a zastavení s lidmi, bylo pro pro mě úžasným zážitkem. Bylo to setkání s báječnými a milými lidmi, které jsem pomalu ani neznala… Přestože jsem měla zpočátku trému, že budu zvonit u cizích dveří a zpívat před cizími lidmi, moc hezky jsem si celé koledování užila a byla překvapená vlídným a milým přijetím naší party koledníků. Smála jsem se i brečela s těmi, které naše návštěva a zpívání dojalo…a měla báječný pocit, že pomáhám dobré věci a že naší koledou potěším lidi kolem sebe a vše s pocitem, že někam patřím …