Muž s velkými sny

11.7.2014

„Obě moje aktivity jsou rozdílné, ale mají dva společné aspekty: rozbíhají se velmi pomalu a práce nad nimi mě nesmírně naplňuje.“ Srovnává Libor Malý někdejší založení pracovních portálů a Hearth.net. Rozhovor, ve kterém se dozvíte, čemu se právě věnuje, co ho baví a co zjistil i díky fungování Hearth.net, připravila pro Esprit Veronika Bednářová.

Veleúspěšné servery jobs.cz a prace.cz prodal Libor Malý na počátku roku 2012 za necelou miliardu korun. Už v prosinci 2012 pak spustil webový projekt Hearth.net, založený na fascinujícím principu – obyčejném daru. Libor Malý mi na vysvětlení, jak funguje jeho nový projekt, přidává i čerstvou historku: „Nedávno se na Hearthu objevila holka, která peče dorty. Poptávala novou troubu, prý má špatnou a nemůže si jinou dovolit. Tak jsem jí troubu daroval a měl z toho obrovskou radost – rozhodně větší, než kdybych tu věc prodal za pár korun do bazaru. Vím totiž, kdo ji dostal a že ji perfektně užije,“ usmívá se. Po šestnácti měsících fungování má Hearth.net přes tři a půl tisíce uživatelů, s čímž je jeho duchovní otec spokojený. „Český národ žije logicky v účetnictví ,má dáti – dal‘. Když něco někomu daruji, tak mi to navždy chybí! Mnozí z nás jsme jako Marfuša v Mrazíkovi, ta taky pořád něco chce. Že je dar někomu cizímu investice do budoucna a do lepšího života, tak zatím uvažuje málokdo,“ říká podnikatel, kterého nicnedělání po úspěšném prodeji jeho mateřské firmy LMC (provozující weby Jobs.cz a Prace.cz) bavilo jen pár měsíců.

Pozitivní energie „Víte, jaká je to nuda? Je mi pětačtyřicet – a co jako? Beru svou současnou situaci jako dar: mám čas, hodně zkušeností, know-how, které jsem získal během budování své firmy. Štěstí vám nepřinesou peníze, ale to, že přes vás protéká pozitivní energie. Jako když máte žárovku, která je zhasnutá – k čemu je, když nesvítí? Nechci být zhasnutý, a tudíž zbytečný,“ říká Libor Malý. Ptám se, zda byl jeho život lepší, když pracoval v LMC, nebo teď, když se stará o pár neziskových projektů – kromě účasti na Hearth.net spoluorganizoval také zatím poslední návštěvu dalajlamy v Česku, je dobrovolným ředitelem Mezinárodní komunity dzogčhenu, která se – zjednodušeně řečeno – zabývá učením buddhismu, dále zasedá ve správní radě italské neziskovky, jež má jako jediná neziskovka západního světa certifikát čínské vlády na projekty v Tibetu, a dále občas pomáhá začínajícím českým podnikatelům s jejich obchodními plány a tak dále. „Můj život před prodejem a po prodeji se vůbec nedá srovnávat. To je, jako by se vás někdo ptal: Jezdil jsi formuli 1 a teď lítáš vrtulníkem, co je lepší? Firmu jsem prodal jako šestnáctileté, dospělé dítě, které už může samo do světa. Rozhodnutí ve mně zrálo několik měsíců, ale jednoho dne jsem se vzbudil a měl v hlavě naprosto jasno: musím se posunout dál. Teď si užívám možnost dělat dobré skutky.“

Server bez peněz

Dobré skutky však Libor Malý umožňuje i jiným – prostřednictvím Hearth. net. Rozhodně tím nenabádá k návratu do prvobytně pospolné společnosti. „Nechci, aby lidé měli díky Hearth.net pocit, že mají sbírat prošlé zboží ze supermarketů, aby se nemuseli dotknout peněz, to je nesmyslné vymezování se. Spíš beru svobodné dávání jako další, přirozený krok v životě,“ říká vizionář Libor Malý a vysvětluje: „Hearth.net je pro lidi, které už nebaví hromadění. Buď už mají tolik mobilních telefonů, že neví, co s nimi, a už se tolikrát opili a tolikrát jim bylo špatně, že už je to nebaví. Nebo se jednoduše rozhodli, že budou dávat to, co zrovna mají. Poznali, že jim dobrý skutek dělá radost, že se jim tím zmenší psychický přetlak. Že se jim tím stres vypustí jako papiňák.“

Projekt na server bez peněz napadl praktikujícího buddhistu před několika lety, ještě jako majitele LMC, když se ukázalo, že hospodářská krize s sebou přinesla mnoho nových nezaměstnaných – a nezaměstnatelných – lidí. „Ne proto, že by byli hloupí, neschopní nebo líní, ale jednoduše pro ně nebyl na trhu práce prostor,“ vysvětluje spoluzakladatel občanského sdružení Adato Paradigma, které Hearth.net provozuje (název v angličtině znamená v podstatě krb, ohniště a tak složitý je proto, že projekt má mezinárodní ambice i plány). „Provoz webu by jistě mohl být levnější, problém ale je, že jsme se při jeho vytváření neměli moc kým inspirovat,“ popisuje Libor Malý svou „štědrou sociální sít pro sdílení darů a zkušeností“, kde se na jaře 2014 objevují nabídky typu „Hledám zkušeného farmáře, který by mi pomohl s projektem ekofarmy“ nebo „Věnuji bydlení v historickém mlýně, případně funkci mlynáře v něm“ či „Přijmu jakékoli prvky na dětské hřiště“.

Deset tisíc od tatínka

V roce 1995 mu tatínek půjčoval 10 000 korun na software pro budoucí web www.jobs.cz. „Táta se ošíval, to zase jo,“ vzpomíná dnes Libor Malý, „a radil mi tehdy, že už bych si měl konečně vybrat něco, co mě bude živit.“ Bylo mu sedmadvacet, měl za sebou zkušenosti programátora, šéfa marketingu i headhuntera. „Programátor si web naprogramuje, markeťák prodá a jako headhunter jsem problematice relativně rozuměl. To byla náhoda, že se moje zkušenosti při vytváření Jobs.cz tak hezky sešly,“ říká jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů a popisuje dál: „První dva roky šla práce opravdu pomalu, internet v té době skoro nikdo neměl, jen pár ajtáků, takže jsem web kutil po večerech, sám, jako koníček. Přes den jsem lítal jako headhunter, s manželkou jsme měli personální agenturu. Večer jsem si sedl a do půlnoci programoval, nesmírně mě to bavilo.“ Firma LMC začala závratně růst po roce 2000, s příchodem internetu do firem i domácností. „Zrovna jsme nedávno s tátou vzpomínali a on musel uznat, že těch deset tisíc tehdy stálo za to,“ říká Libor Malý, když začátky svého podnikání přirovnává právě ke komunitní platformě Hearth.net. „Obě tyto moje aktivity jsou rozdílné, ale mají dva společné aspekty: rozbíhají se velmi pomalu a práce nad nimi mě nesmírně naplňuje.“ Za nejdůležitější podmínku fungování komunitního hnízda pak Libor Malý považuje dobrý pocit. „Z toho, co děláte, musíte cítit radost v srdci, jinak to fakt nemá smysl. Můžete darovat čas – třeba hlídat zadarmo děti -, nebo služby – někomu pomoci postavit ekologický dům. Můžete darovat věci, co už nepotřebujete, a samozřejmě peníze. Můžete třeba i jen půjčit sekačku na trávu – i to znamená vzájemné sdílení.“ Tři a půl tisíce lidí ze serveru Hearth.net nejsou, podle toho, co se o nich dočtete, boháči – i když někteří ano. Mimo jiné i proto nelze podle Libora Malého celý projekt urychlit – ani reklamou, ani osvětovou činností. „Potřebujete mentálně zralé lidi – a ty si násilím nevychováte. To je, jako bych se snažil urychlit těhotenství – má trvat devět měsíců a nejlépe dopadne, když devět měsíců opravdu trvá. Když trvá jen šest, je to problém. Svatým věcem musíte dát volný průběh,“ říká vizionář, jehož projekt může být za pár let celosvětovou senzací. Nebo taky může upadnout v zapomnění. Kdo ví. Ale nový začátek to je. Každopádně.

Převzato: z dubnového čísla roku 2014 esprit.lidovky.cz