Medaile za zásluhy

30.10.2014

„Jsou situace, kdy je dar doslova požehnáním,“ říká titulní stránce Hearth.net jeden z podporovatelů naší štědré sociální sítě. Darovat nebo zachránit někomu život patří bezesporu mezi dary nejpozoruhodnější.

Proto jsme rádi, že v letošním seznamu oceněných osob, které obdržely u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenání, je také pan Zdeněk Duběnka, který za své „dary“ získal Medaili Za zásluhy I. stupně. Jako dlouholetý dárce krve podstoupil již více než 550 odběrů a je českým rekordmanem, který začal se svým bezpříspěvkovým dárcovstvím v 19 letech a nepřestal ani po úrazu, který pro něj znamenal odchod do invalidního důchodu.

Srovnávat jednotlivé nositele státních vyznamenání není možné. Těší nás ale, že se i mezi oceněnými vojáky, lékaři, vědci či umělci objevil člověk, který daruje možná tu nejcennější věc, kterou darovat lze.

A pokud vás dárcovství krve zajímá ať už jako potenciální dárce nebo jen ze zvědavosti za kolik odběrů se uděluje slavná „Jánského plaketa“ (a kolik takových plaket už by doma musel pan Duběnka mít), určitě vám doporučujeme např. web Českého červeného kříže. „V České republice bohužel v posledních letech výrazně ubývá dárců krve a v současnosti nedosahujeme ani spodní hranice doporučovaných čísel. V ČR by se měl počet dárců krve pohybovat mezi 400 až 600 tisíci, ve skutečnosti jich je podle statistik necelých 300 tisíc,“ říká prezident ČČK Marek Jukl.

Jsou dary, které na Hearth.net prostě věnovat ani získat nelze, to ale neznamená, že je nelze darovat nebo získat jinde. A my v tomto ohledu skutečně s radostí doporučíme „konkurenci“ …