Každý sedmý člověk na světě pracuje nezištně, u nás každý druhý

5.12.2014

5. prosince se slaví Mezinárodní den dobrovolníků. Není to bezvýznamný svátek. Podle statistik je totiž na světě miliarda lidí, kteří nezištně pomáhají druhým. Zhruba polovina Čechů občas udělá něco pro ostatní bez nároku odměnu.

Design: Michal Kroužel, ADRAKdyby se všichni dobrovolníci spojili a vytvořili stát, byla by to druhá nejlidnatější země na světě. Vědci z Univerzity Johnse Hopkinse v USA ve své studii zaměřené na ekonomický přínos dobrovolnictví uvádějí, že takový stát by měl sedmou nejsilnější ekonomiku na světě. Tato země by stála v žebříčku za USA, Japonskem, Německem, Čínou, Velkou Británií a Francií, ale před Kanadou, Španělskem, Itálií a dalšími. „Paleta dobrovolnických činností po celém světě je pestrá. Dobrovolníci se starají o životní prostředí, ochranu před mimořádnými událostmi, věnují se vzdělávání, pomáhají v sociálních službách, kultuře, sportu, ale působí i ve zdravotnictví. Představa státu, kde je každý občan ochoten starat se také o blaho ostatních, aniž by z toho něco měl, je určitě sympatická,“ říká ekonom Jakub Dostál, který se dlouhodobě věnuje výzkumu hodnoty dobrovolnictví na Masarykově univerzitě.

V Česku je dobrovolníků, tedy lidí, kteří dělají něco bezplatně, nepovinně a ve prospěch ostatních, okolo padesáti procent. Každoročně vykonají práci v hodnotě 6 miliard korun. Zhruba dvacet tisíc z nich je organizováno a registrováno nadacemi, obecně prospěšnými společnostmi, církvemi atd. Z toho více než 1700 dobrovolníků koordinují dobrovolnická centra ADRA. Tito dobrovolníci odpracují každoročně více než 50 000 hodin. Ekonomická hodnota jejich práce převyšuje 5,5 milionu Kč.

Převzato: http://adra.cz/