Íránci vytvořili „zdi laskavosti“ pro pomoc bezdomovcům

20.1.2016

„Zdi laskavosti“ vznikají po celém Íránu, aby pomohly lidem bez domova během chladných zimních měsíců.

Íránci vytvořili „zdi laskavosti“, kam mohou lidé velmi jednoduše darovat teplé oblečení, aby pomohli lidem bez domova v těchto dnech, kdy zemi zasáhlo mrazivé zimní počasí. Tento koncept je velmi jednoduchý – na barevně natřené zdi je pověšeno několik háků a věšáků a vedle nich visí nápis: „Pokud to nepotřebujete, nechte to tady. Pokud to potřebujete, vezměte si to.“

Tato spontánní vlna dobročinnosti se poprvé objevila v severozápadní části země, ve městě Mashhad a ihned se ukázala jako úspěšná, informoval BBC Monitoring. Koncept se brzy rozšířil i do dalších měst poté, co se na sociálních sítích lavinovitě rozšířily fotky „zdí laskavosti“ a uživatelé vybízeli: „nedovolte aby se (bezdomovci) tuto zimu třásli zimou“. Tvůrce tohoto konceptu zůstává neznámý.

 

Zdi laskavosti

 

Podobnou myšlenku již bylo možné v íránských ulicích vidět dříve – když byly v ulicích instalovány lednice, do kterých mohli lidé ukládat jídlo pro bezdomovce. „Je to úžasná iniciativa. Doufám, že se rozšíří po celém Íránu,“ bylo uvedeno v jednom z komentářů na Facebooku. „Zdi evokují odstup, ale v některých ulicích Shirazu naopak lidi k sobě přiblížily,“ bylo v dalším. Írán je v poslední době sužován extrémně chladným počasím, s teplotami často pod bodem mrazu. Oficiální čísla udávají, že je v Íránu 15 000 lidí bez domova, ale skutečné číslo bude zřejmě daleko vyšší, zejména díky špatné ekonomické situaci v zemi.

Spolu s posty chválícími tento koncept se vyskytují i takové, které kladou otázku, proč lidem trpícím chudobou nepomůže vláda prezidenta Hassana Rouhaniho.

Převzato a přeloženo: www.telegraph.co.uk