Ekonomika daru v praxi

11.9.2014

Pro inspiraci nabízíme přeložený text z webu adrianhoppel.com. Adrian Hoppel Websites je internetová firma, která své podnikání založila na bázi EKONOMIKY DARU. 

Jak funguje dar

Cenu stanovujeme jednoduše: My vám navrhneme a rozjedeme webové stránky a dáme vám je jako dárek. A věříme, že nás za to oceníte tak, aby to podle vás bylo akorát.

Tenhle nápad ale není nic nového pod sluncem, nazývá se Ekonomika daru. Je založena na oboustranné důvěře a vděčnosti. Myslíme si, že je to přesně to, co potřebujeme a jsme ochotni tomu věnovat čas a energii.

„Věřte lidem a oni vás překvapí.“

Ron Shaich – výkonný ředitel a zakladatel Panera Bread (poté co otevřel několik míst fungujících na odměňování ve smyslu ekonomiky daru).

Ano, rozumíme tomu, že tenhle model se může zdát trochu… řekněme jiný, ale funguje! A velmi dobře. Je to stejné jako u veřejně přístupných informačních zdrojů – Wikipedie, Creative Commons, nekomerčního vědeckého výzkumu a sdílených souborů.

Na světě už existuje i několik restaurací, které fungují výlučně na principu ekonomiky daru. Mezi další takto podnikající patří například řetězec obchodů Panera Bread ve Spojených státech. V jedné ze svých knih popisuje Charles Eisenstein zdravotní střediska v Kalifornii a Oregonu, tucet restaurací v celé zemi, kapely jako například Radiohead a dokonce i právnické firmy v Chicagu, které úspěšně běží na bázi ekonomiky daru.

„Ekonomika daru představuje posun od spotřebovávání ke sdílení, od obchodování k důvěře, od nedostatku k hojnosti a od osamění k životu v komunitě.“

Charles Eisenstein

Jak to tedy funguje?

Rozhodneme-li se, že budeme spolupracovat, je to proto, že vy věříte, že vám ušijeme produkt na míru a my stejně tak věříme, že nás ohodnotíte takovou (nebo taky žádnou) částkou podle toho, jak budete s naší prací spokojeni. Možná, že nám budete chtít zaplatit penězi, vzájemným obchodem, oficiální cestou, nebo se na odměnu prostě vykašlete a pomůžete někomu o dům dál. Důležité je, abychom nakonec byli oba spokojení a cítili, že s námi bylo jednáno fér. Když se dohodneme na spolupráci, nesepisujeme žádné formální smlouvy – my vám dáme hotový výrobek jako dar bez jakýchkoli dalších podmínek a je to čistě jen na vás, jak to uděláte, aby odměna byla podle vás k oboustranné spokojenosti.

Nejraději pracujeme s malými a místními podniky a organizacemi na bázi komunity, inovativními a neziskovými organizacemi…prostě s lidmi, kteří chtějí pomáhat ostatním. Chceme pomoct tolika organizacím, kolika můžeme, proto toho někdy máme moc a nemůžeme rozjíždět nové projekty. Pokud ale máte dojem, že právě váš projekt by si zasloužil naši pozornost, funguje to takhle:

  • Vyplníte krátkou dohodu 
  • Promluvíte si s Adrianem, abychom měli jasnou představu o vašich potřebách
  • Adrian vám pošle návrh harmonogramu a ceny
  • Když návrh přijmete, pošlete nám zálohu dle vašeho uvážení
  • My se dáme do práce a budeme vás pravidelně informovat, jak jsme na tom
  • Adrian vám doručí hotový projekt
  • A teď už záleží jen na vás – jak se vám náš projekt líbí, jak se vám líbila spolupráce s námi – podle to bude vypadat naše odměna.

Zaručujeme vám, že takhle většina web designerů nepracuje. A je jisté, že takhle mnoho obchodů nefunguje. Ale my si tak říkáme – věci se mění, tak proč nebýt společně součástí něčeho nového, zvláštního. Co to je? Obchodní vztah založený na na vzájemné důvěře a vděku.

Chcete se o ekonomice daru dozvědět víc? Neváhejte!

Sacred Economics by Charles Eisenstein

Homo Donans by Genevieve Vaughn

Women and the Gift Economy edited by Genevieve Vaughn

The Gift by Lewis Hyde

Gift Economy by Lee Schneider

Charles Eisenstein personal website

Ian MacKenzie personal website

 

Za překlad článku děkujeme Olze Radimecké.