Dovolená jako dar

11.11.2014

„Vůbec jsem o tom nevěděl. Všechno se seběhlo díky pomoci mého kamaráda a kolegy,“ řekl Karim Zaouai, dvaatřicetiletý řidič autobusu. „Jsem rád, že se o tom píše v novinách, protože tak mohu všem poděkovat a současně to může být inspirace pro další zaměstnance, kteří mají také závažné problémy,“ dodal Zaouai, kterému mohli kolegové pomoci díky změně legislativy.

Ve Francii od letošního dubna platí novela příslušného zákona, která se souhlasem zaměstnavatele umožňuje pracovníkům firmy věnovat část dovolené kolegovi, který se ocitne v těžké životní situaci.

Karim Zaouai se svou ženou Carine očekávají 17. listopadu narození syna. Nastávající maminku bohužel potkala v červenci cévní mozková příhoda a tak musela být hospitalizována v nemocnici. „Učí se znovu učit chodit a až se vrátí po porodu s dítětem domů, budou potřebovat oba mou pomoc,“ pokračoval pan Zaouai.

Kolegové z dopravního podniku nakonec společně věnovali celkem 362 dnů dovolené a to za jeden týden, kdy se zpráva o situaci pana Zaouaiho doslova provalila celou firmou. Zájem pomoci od ostatních byl tak velký, že celou akci museli organizátoři předčasně ukončit.

„Viděl jsem spot v televizi s výzvou a tak když jsem se dozvěděl o problémech našeho kolegy , napadlo mne, že darovat svou dovolenou je dobrá možnost jak pomoci“, řekl mediím Sebastian Doze, který celou akci v dopravním podniku inicioval. „Hned od první ranní směny v autobusovém depu jsme oslovili všechny řidiče a za dvě hodiny shromáždili 80 dní. Díky souhlasu vedení naší společnosti jsme se dostali s výzvou i na intranet a na konci týdne jsme měli už 362 dní dovolené pro Karima. Skoro z každého oddělení od dispečerů a operátorů přes mechaniky až po manažery jsme získali pomoc a několik dní. Někteří dali jen jeden, ale byli i tací, kteří věnovali 10 dní a více,“ řekl popsal pan Doze.

Darovat dovolenou je podle nové právní úpravy možné se souhlasem zaměstnavatele. Cílem legislativní změny bylo „pomoci rodinám v obtížných životních situacích“ a zejména rodičům usnadnit péči o děti a současně neztratit kontakt se svým zaměstnavatelem.

Převzato: www.nicematin.com