Dobrovolníci a daně

14.8.2014

Představa, že pomůžete ve své obci z radosti vymalovat školku a „dostanete“ od pořadatele akce ochranné pomůcky, svačinu a tričko jako poděkování, které následně musíte zdanit, je pro někoho z oblasti sci-fi. Ovšem realita je jiná. A neznalost zákona neomlouvá! Nezapomeňte na to.

Naštěstí zdá se Ministerstvo vnitra a zákonodárci v tomto ohledu používají zdravý rozum … Přebíráme čerstvý článek zveřejněný na Novinky.cz … jednou z mnoha nezodpovězených otázek, když se dostáváme do „daňového dobrovolnického ráje“, kdo všechno bude považován za dobrovolníka?

Gajdůšková chce spočítat dobrovolníky a osvobodit je od daně z příjmu

Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková představila ve čtvrtek novelu zákona o dobrovolnictví. Počítá s tím, že by benefity pro dobrovolníky nepodléhaly dani z příjmu. Zároveň by měl vzniknout projekt pod záštitou Českého statistického úřadu, který by analyzoval, kolik dobrovolníků v České republice působí.

„Je to nesmyslné, absurdní,“ okomentovala Gajdůšková skutečnost, kdy dani z příjmu podléhají benefity pro dobrovolníky, jakou jsou například náhrady za jídlo a další náklady.

Novela zákona o dobrovolnictví by měla tuto praxi ukončit. Další novinkou by mělo být, že se dobrovolnická práce bude započítávat jako část kofinancování například při žádosti o příspěvek. Dosud totiž v takových případech získávaly organizace příspěvky pod podmínkou, že samy vynaloží určitou sumu.

Gajdůšková prosazuje také to, aby se spočítalo, kolik dobrovolníků v České republice skutečně pracuje. Odhadem jich je prý zhruba milión, chce ale ve spolupráci s Českým statistickým úřadem „realizovat analýzu, abychom věděli, kolik zhruba dobrovolníků je a v jakých hodnotách se jejich činnost v rámci HDP pohybuje,“ prohlásila.

Převzato: Václav Lang, Novinky.cz