Dar dlouhověkosti

1.9.2019

Kdo z nás by se nechtěl ve zdraví dožít vysokého věku? Zkoumání oblastní s nápadně vysokým počtem zdravých staletých lidí se věnuje belgický demograf Michel Poulain. Po celém světě dosud objevil čtyři tyto oblasti, pro které používá označení Modré zóny.

Se svým výzkumem začal ve vesnici Villagrande v horské oblasti Sardinie. Prošel si hřbitov a pak šel na oslavu narozenin čtyř stoletých lidí ve vesnici o 3000 obyvatelích. Pečlivě ověřil data na místní matrice a pak se začal ptát. Co ti lidé dělají, že žijí tak dlouho?

90% potravin na jejich stole pochází z jejich zahrad a chlívků. 
Nesportují, ale pořád se hýbou, protože je tam všude do kopce. Do pětaosmdesáti pasou ovce,
do devadesáti obdělávají zahrady. Ale především jsou všechny zdejší stařenky a stařečkové součástí široké rodiny a vesnické komunity. Odehrává se zde každodenní filantropie, výpomoc nepříbuzným dlouhověkým lidem, kteří dlouhověkost považují za dar, nikoliv překážku.

Další Modré zóny s nezvykle vysokým počtem dlouhověkých lidí objevil Poulain na japonské Okinawě, řecké Ikarii a v Kostarice. Všichni staříci mají společné, že se denně hýbou, chodí pěšky a pracují na zahradě. Jedí místní potraviny a střídmě pijí lokální víno, to vše v širokém vřelém rodinném kruhu… Jak prosté.

Ostatně i Miroslav Zikmund, který před pár týdny oslavil sté narozeniny, rád hovoří o svých pěti přátelích, kteří mu pomohli se udržet ve formě. Jsou jimi rýč, motyka, hrábě, sekera a lopata. Takže žádná permanentka do posilovny, ale hezky si pronajmout kousek země, nejlépe společně s komunitou lidí, se kterými je vám dobře. Společně pracovat, společně si užívat vypěstovanou úrodu i sebe navzájem.
Zkuste vložit přání sdíleného pozemku na Hearth.net nebo zde přímo vytvořit komunitu pěstitelů,
zeleniny i sebe samých.

foto z dokumentu Století Miroslava Zikmunda

text částečně převzat z čtvrtletníku Umění darovat