Chceš práci snů? Vytvoř si ji!

11.11.2019

Jaké by to bylo, kdybych nemusel chodit do práce? Tu otázku si občas klade každý z nás. Je ale vůbec něco takového reálně možné?

Smutnou skutečností je, že dnes jsme zvyklí přesně na pravý opak, totiž být v práci prakticky celý den. Neustále v blízkosti internetu, nonstop dostupní pro pracovní telefonát. Nevyřízené pracovní úkoly se přelévají do času, který by měl patřit výhradně nám, naší rodině a tomu, co děláme opravdu rádi.

Proč bychom vlastně měli dělat to, co máme rádi, teprve ve volném čase? Proč svojí oblíbenou činností nenaplnit svůj aktivní čas?

Dělejte to, co milujete a nebudete pracovat jediný den svého života.

Takto nabádal už před dávnými staletími Konfucius své žáky. O tom, že se nejedná o žádnou utopii, svědčí přibývající počet lidí, kteří opouštějí významné pozice i astronomické příjmy, aby se věnovali tomu, co mají skutečně rádi.

David Cháb pracoval dlouhé roky jako biolog, přitom vždy miloval tvoření. Dnes se věnuje hudbě a divadlu. Většinu roku žije na Kanárských ostrovech a píše inspirativní e-booky, které pomáhají dalším lidem žít svůj život snů.

„Myslím, že jsem živoucím důkazem toho, že se namísto honění se v práci dá dělat to, co přináší radost nejen mně, ale i lidem okolo. A dostávat za to zaplaceno,” uvádí David Cháb. „Nemám pocit, že bych pracoval, bavím se a raduji se.“

Prodával cigarety, teď rozdává radost hudbou

Ačkoliv sám nekuřák, řadu let se věnoval prodeji cigaret. Nekuřákem je Patrik Kee dodnes, namísto prodeje tabákových výrobků se však naplno věnuje zpěvu a hlasové improvizaci. Mimo jiné spolupracuje s Léčivým divadlem Gabriely Filippi. Jeho autorské pořady jsou velmi hravé a vždy nové, vyvěrající z okamžité inspirace.

Každý den přibývá lidí, kteří nejsou ochotni vyměnit svůj jedinečný talent, zdraví a čas za zdánlivou jistotu stálého příjmu a firemních benefitů. Volnost a svoboda dělat bez nařizování shora, co mám skutečně rád a co mi dává smysl, se stává určujícím prvkem života nejen nastupující mladé generace.

Nevyhovuje ti být kolečkem v soukolí stroje, jehož účel spočívá především v generování zisku, nikoliv ve vytváření skutečných hodnot? Přidej se k těm, kteří si sami tvoří práci svých snů a dělej každý den, co tě skutečně baví a naplňuje.

Michal Čagánek