Ajťáci jsou pašáci

11.11.2020

Je jedna věc, kterou miluju na technologickém řemesle: míra vzájemné pomoci a komunitní duše lidí v IT. Jako vážně. Představte si to asi takhle: kolik znáte restaurací, které zveřejňují všechny svoje recepty a pomáhají jiným restauracím být stejně dobří jako oni? Nebo třeba kolik automechaniků se vám snaží poradit, jak si auto spravit bez něj? To zní absurdně, co?

Mezi programátory je ale tohle běžné. Lidé si vzájemně radí a zveřejňují svoje objevy, aby je ostatní mohli využít. Dokonce do té míry, že to občas může být i problém. Třeba před pár lety se stalo, že jeden programátor dal ostatním k dispozici jednoduchou funkci, která umožňovala zarovnat text doleva nebo doprava…pitomina. A tahle funkce se použila na milionech webů po celém světě. Jenže pak se stalo, že tenhle kousek kódu někdo (z velmi trapného důvodu) přesunul. To co následovalo se nedá označit jinak, než jako okamžitý kolaps internetu. Webové stránky malé i ty největší přestaly pracovat, náprava stála miliony dolarů a spoustu nervů. To nic nemění na tom, že tohle prostředí jedné obrovské technologické komunity je zázrak a já doufám, že to nikdy neskončí.

My grafici to máme podobné. Když někdo má něco zajímavého (třeba nepoužité ikonky), tak je velmi často někam umístí, aby je mohl použít někdo další. Někteří lidé ale jdou mnohem dál. Ve volném čase vytvářejí třeba písma, knihovny ilustrací no zkrátka je toho hodně. Jeden z těhle lidí je Rasmus Andersson, který stál u zrodu hned několika skvělých internetových služeb a úplně zdarma vytvořil font Inter, který můžete používat i vy. Určitě znáte Arial. Ten zná každý. Arial je taková laciná verze extrémně slavného (a krásného) fontu Helvetica (je o ní i film). V podstatě to funguje tak, že když napíšete něco Arialem a vedle toho Helveticou, tak ani nemusíte mít nějaké zvláštní vzdělání a poznáte, že je to takové hezčí, čistší a profesionálnější. Problém je, že Helveticu normální člověk používat nemůže a už vůbec ne třeba malý obchod. Tu si musíte koupit a když jí použijete pro komerční účely, tak platíte ještě mnohem víc.

Rasmus Andersson pro vytvořil font, který je podobný – ale ne stejný a může ho mít kdokoliv zdarma. A takových skvělých lidí jsou tisíce.