Vaše příběhy: Záchrana života konečkem prstu

3.5.2018

Můj malý darovací příběh, který si přeje být takto zveřejněn, je trochu mimo obvyklé darovací kategorie, ale radost dárce i obdarovaného byla veliká, a proto myslím, že do této rubriky patří.

V posledních letech mám ve zvyku, když míjím nějakou kašnu, fontánu nebo jinou vodní nádrž, nahlédnout, neplácá-li tam zoufale křidélky, případně nožkami, topící se hmyz a pokud ano a dosáhnu-li tam, vylovím jej a přemístím do bezpečí. Když pak takové slunéčko sedmitečné, včela, vosa nebo jiný tvoreček radostně odletí, cítím se dobře i já. Ze zkušeností ale vím, že přežije většinou jen ten, kdo se udrží na hladině. Kdo je, byť těsně, pod ní, je už obvykle bez šance.

Jednoho letního dne o dovolené jsem takhle zahlédla v Samsonovi (kašna na náměstí v Českých Budějovicích) topící se vosu. Byla už celá pod hladinou, takže bych jí minula, nebýt toho, že, jak jsem si všimla, o svůj život ještě – velmi statečně a odhodlaně, bojovala! Kopala všemi nožičkami a nechtěla to vzdát.
Honem jsem jí nabrala na prst a vylovila. Vyčerpaně a z posledních sil se chytila a pak už se po dlouhou dobu ani nepohnula. Usoudila jsem s lítostí, že má pomoc pro ni přišla pozdě a pokusila se jí setřást, ale v tu chvíli se malinko pohnula, což mě velmi potěšilo. Získala si můj obdiv a moc jsem jí tu záchranu přála. Trvalo jí pak ještě dlouho, než se dala celá do pořádku, odpočinula si a oschla.
Celou tu dobu se hřála na mé ruce, a když s tím byla hotova, udělala něco velmi neobvyklého, skoro až dojemného. Vznesla se, ve vzduchu opsala kruh, vrátila se, velmi jemně se všemi nožkami dotkla místa na mé ruce, kde předtím seděla, a teprve poté definitivně odletěla! Bylo to, jako by mi dala pusu nebo tu ruku pohladila.

Vosa nezapomněla za záchranu života poděkovat.

Při obdobných záchranných akcích mě nikdy žádný bodavý hmyz nezranil, takže jsem přesvědčena, že si i tito nepatrní tvorečkové jakýmsi způsobem uvědomují, že se jim dostává pomoci, ale takový projev vděčnosti, jaký předvedla tato obdivuhodná vosa, jsem nikdy předtím, ani potom nezažila. Takže obdarovány jsme nakonec byly obě, ona dostala zpět svůj život a já nezapomenutelný zážitek.

Viola Bezděková

Děkujeme za sdílení krásného příběhu.
Budeme moc rádi, když nám i Ty pošleš svůj příběh nebo zkušenost
týkající se projevů štědrosti či laskavosti ve Tvém životě.

Na Vaše příběhy se těšíme na adrese: michal.caganek@adato.cz

Michal a tým Hearth.net