Styděli se za stav podloubí na náměstí, tak ho opravili

5.9.2014

V sobotu 30. srpna po ránu se na mnichovohradišťském náměstí začaly dít zvláštní věci. Ne, nemám na mysli již tradiční farmářské trhy, ale pohyb v prostoru tzv. „podloubí“. Hradišťáci dobře vědí, že toto místo je všechno jen ne pohostinné – špína, nepořádek, oprýskané stěny, díra ve střeše, rozbité lavičky… No a právě tady se teď začali scházet lidé v pracovním. Po chvíli už stojí kdosi na štaflích a spravuje propadlou střechu, někdo oškrabuje starý nátěr ze stěn a trubek, hlomozí bruska a vrtačka.

„Že by zase nějaká akce Zet?“ ptali se starší kolemjdoucí. „Ale ne, my jsme se spolku Žijeme pro Hradiště a chceme to tu trochu vylepšit,“ zazní z hloučku pracujících nadšenců. „No už bylo potřeba s tím něco udělat…“ spokojeně odtuší tazatel.  To jistě bylo – „podloubí“ (nebo taky nepěkně „podloubák“) chátrá už roky. Prostor je soukromým majetkem, který se využívá jako veřejné prostranství a vlastník odkládá jakékoli investice vzhledem k chybějící koncepci radnice ohledně budoucího využití náměstí. Tato sobotní akce je tedy jen provizorním řešením patové situace – spolkaři ze Žijeme pro Hradiště z vlastní iniciativy a na své náklady opravují soukromý majetek, který nepatří jim ani městu – samozřejmě ale s vědomím a souhlasem majitele.

A proč to všechno? Začalo to vlastně už v dubnu instalací piana do „podloubí“. „Chtěli jsme oživit veřejný prostor v Mnichově Hradišti tak, aby se v něm lidé rádi setkávali,“ vysvětluje vůdčí osobnost Žijeme pro Hradiště Ondřej Lochman. Následovaly sobotní dopolední koncerty u piana s vystoupeními místních muzikantů či žáků a učitelů ZUŠ. Snaha o zvelebení „podloubí“ pak byla logickým vyústěním. A Ondřej ještě dodává: „Nemá smysl jen mluvit o tom, co se nám nelíbí, účinnější je něco udělat.“

Vracím se na náměstí odpoledne – radniční hodiny ukazují půl čtvrté a v „podloubí“ se ještě pracuje. A proměna je očividná: Dřevěné obložení stěn a sloupů je čerstvě natřené stejně jako nové sedáky laviček, díra ve střeše je opravená, takže sem už nezatéká, z dlažby zmizely letité nánosy špíny.

Za celý den se tu při práci vystřídaly více než čtyři desítky dobrovolníků – členů a příznivců spolku Žijeme pro Hradiště. Jaroslav Trpkoš, který vedl hlavní organizaci celé akce dodává “Je mi jednatřicet a nikdy jsme nic podobného v Hradišti neviděl, vůbec jsme nedoufal, že dorazí tolik lidí. O to víc mám radost, že 6.9 v 10:00 bude hrát Janovec Jazz band už v důstojnějším prostoru. Všechny na tento koncert zvu.” No a kdo se přidá příště? Míst, kterých je potřebné opravit je kolem nás mnoho.