Šest set hodin týdně zdarma

4.7.2014

Velvarská komunita obnovuje plovárnu z první republiky. Místo milionů z EU nasadila nadšení. Velmi nadějný a pozitivní článek zveřejnil server life.ihned.cz počátkem července a my jej velmi rádi částečně přebíráme i do našeho blogu k dalším inspiracím.

Vloni na podzim se skupinka místních – kteří o sobě sami říkají, že jsou většinou „naplaveniny“ z okolí – rozhodla třítisícové městečko zkulturnit. Pod heslem „Velvaráci sobě“ dokázala svým nadšením strhnout řadu ostatních obyvatel i živnostníků. „Kulturní dům nemáme, rybník je jediné místo, kde se dají dělat akce pro děti. Koncerty nebo divadelní představení se jednou za čas stejně pořádají u rybníka, kam se ale musí všechno navézt, pak zase zbořit a odvézt,“ popisuje paní Magdalena, sama matka malého dítěte, prvotní impulzy k tomu, že se Velvarští pevně rozhodli kdysi slavnou prvorepublikovou plovárnu a její zázemí obnovit.

Místní se letos sešli už na čtyřech víkendových brigádách, kterých se často účastní až kolem stovky lidí. Pomáhají i zdejší firmy a živnostníci, kteří brigádníkům zajišťují občerstvení nebo jim půjčují potřebnou techniku. Také díky nim tak Velvarští k přesunu betonových skruží dostali k dispozici dokonce jeřáb.„Všichni tu pracují dobrovolně a zadarmo. Za ta čtyři setkání máme odpracovaných už kolem 2500 hodin,“ vysvětluje hlavní koordinátor Radim Wolák, jak víkendové brigády u rybníka fungují. Brigádníci zatím zvládli pročistit louku, postavit novou prolézačku pro děti, lavice, ohniště a pískoviště. Vysázeli také trávu, vyčistili náhon k rybníku nebo vybudovali čisticí jezírko.

Komunitní projekt má vlastní webové stránky, kde jsou odkazy na transparentní účty. Přispívají hlavně místní obyvatelé, v poslední době ovšem začalo finančně vypomáhat i samotné město. S prací dobrovolníků je zatím spokojená také zástupkyně nadace, která poskytla místnímu sdružení grant. „Jsem přesvědčená o tom, že velvarský projekt je jeden z nejlepších v tomto ročníku. Všechno tam běží ideálně, mohl by to být ukázkový projekt pro všechny ostatní,“ říká Kateřina Bláhová z Nadace Via, která obnově Malvaňáku dělá koordinátorku.

Převzato: life.ihned.cz