Sdílené (veřejné) lednice

15.5.2019

Už jsi slyšel o sdílených lednicích? A nemám teď na mysli ledničku u vás v kuchyni, kterou využívá celá rodina, ani lednici tvé mámy nebo tvého nejlepšího kamaráda. Mám na mysli lednice ve veřejném prostoru, kam je možné přinést něco na zakousnutí či k vypití, co ti doma přebývá, nebo si zde naopak vybrat, co v danou chvíli potřebuješ k ukojení hladu a žízně ty.

Jedna taková lednička stojí například ve foyer brněnského divadla BuranTeatr. Přístup je možný pravidelně od pondělí do pátku od 12 hodin do půlnoci, což koresponduje s otevírací dobou kavárny Black Box Cafe, nebo v závislosti na programu Black Box Cafe a divadla. Další ledničku můžeš najít u Café Na půl cesty v Praze na Pankráci.

Projekt veřejných lednic omezuje plýtvání potravin – ve světě skončí v koši celá 1/3 jídla, ať už kvůli přebytku nebo kvůli blížícímu se datu spotřeby. Zároveň se projekt snaží pomoci sociálně znevýhodněným skupinám, které nemají možnost si některé potraviny dopřát. Vznikl před šesti lety ve Velké Británii. Dnes se ve Velké Británii nachází přes 30 veřejných lednic a další desítky jsou v plánu.

Populární jsou lednice na vysokoškolských kolejích. V Praze je najdete na Roosveltově koleji
(Strojnická 7, Praha 7) a na koleji Vltava (Chemická 953, Praha 4).

Lednice v eko-centru Toulcův dvůr (Kubatova 1, Praha 10) funguje už třetí rok a místní si ji nemohou vynachválit. Podle slov Haliny Holé, pracovnice infocentra a lektorka rodinného centra Mateřídouška, lednici nejvíce využívají místní maminky, které v Toulcově dvoře navštěvují rodinné centrum Mateřídouška, nebo jejichž děti chodí do Mateřské školy Semínko. Přicházejí sem ale i lidé z okolního sídliště. V lednici nejčastěji najdete potraviny pro malé děti (např. drahé bio kašičky), které dítě přestalo náhle jíst.Díky společné aktivitě městské části a společnosti Samsung vznikla komunitní lednice
v Komunitním centru Žižkov (Koněvova 65a).
Městská část Suchdol zřídila sdílenou ledničku přímo ve vstupních prostorách radnice.
Sdílené lednice najdete také v Českých Budějovicích, Ostravě, Plzni, Pelhřimově, Chrudimi,
Ústí nad Labem nebo v Litoměřicích.

Setkal ses už někde s veřejnou lednicí? Napadá tě, kam by se dala nějaká umístit?
Co třeba sdílená lednička u vás ve firmě nebo v komunitě, ve které se pohybuješ?

částečně převzato z dreamjob a z nasregion.cz