Raphael Fellmer: Naslouchejte svému srdci

29.10.2015

Buď změnou, kterou chceš ve světě vidět,“ říkal Mahátma Gándhí a říká to i Raphael Fellmer. Zakladatel platformy Foodsharing.de a člověk, který žil 5 let bez peněz.

Proč vyhlásil stávku penězům? Chtěl přivést lidi k zamyšlení nad konzumním způsobem života, ničením planety i tím, že na tom všichni máme svůj podíl. Dnes už peníze částečně přijímá. Zůstalo mu ale vědomí, že téměř cokoliv, co potřebujeme, je někde k dispozici.  Otázkou je, jak se k tomu dostaneme a jestli to skutečně potřebujeme.

Téma, kterým se dlouhodobě zabývá, je plýtvání potravinami. Založil proto webovou platformu Foodsharing.de, která za 3 roky existence zachránila a rozdala již přes 2 tisíce tun jídla. A to vše bez peněz, jen díky Raphaelovu nadšení a nadšení dobrovolníků, kteří jeho vizi sdílí. Nyní má Foodsharing.de přes 10000 dobrovolníků, kteří zachraňují jídlo, programují, pomáhají s marketingem atd.

Co si myslí o Hearth.net a myšlence nezištného darování věcí a služeb? A co vzkazuje lidem, kteří nevědí, jak na to? „Zkuste to. Zkuste si občas dát veganské jídlo. Zkuste více sdílet se sousedy. Ke sdílení nepotřebujeme nutně internet, stačilo by se jen podívat kolem sebe. Ať je to auto, wifi připojení nebo elektronika. Co z toho byste mohli sdílet? … Zkuste darovat něco, aniž byste čekali něco na oplátku. Zjistíte, že je to dost lepší pocit, než obyčejná směna.“

Raphaelem Fellmerem jsme měli možnost popovídat si těsně před jeho srpnovou přednáškou v brněnském KoPlacu. Děkujeme KoPlacu za to, že nám rozhovor umožnil, i za natočení rozhovoru. Raphaelovi děkujeme za rozhovor i za to, že má odvahu být změnou, kterou chce ve světě vidět.

Rozhovor je v angličtině. Pokud byste si přáli, abychom video otitulkovali, napište nám na info@hearth.net. Když vás bude víc, rádi to zařídíme. A pokud byste nám chtěli video otitulkovat darem, ozvěte se samozřejmě taky. Budete změnou, kterou chcete ve světě vidět! 🙂