Osm milionů lidí ročně

9.12.2020

Co kdybych vám řekl, že existuje člověk, který ročně zachrání, podle konzervativních odhadů, osm milionů lidí. Teď si nevymýšlím. Nepřeháním. Doopravdy. Člověk by řekl, že jeho jméno bude známé. Že se o něm budeme učit už v první třídě. Dobře. Já vám to jméno prozradím: Maurice Hilleman. Nic? Já taky nic. Maurice Hilleman totiž neměl čas stát se slavným. Nikdy nestál v záři reflektorů a nikdy o to ani nestál. Měl zkrátka moc práce.

Narodil se v malém městečku v americké Montaně a jeho život nezačal vesele. Při porodu mu zemřela maminka i jeho sestra – dvojče. Jeho táta se musel starat o osm dětí a tak malého Maurice svěřil do péče svému bratrovi. Vyrůstal v prostředí zbožné rodiny amerických luteránů, ale sám si našel jinou cestu, jinou víru. Možná ještě hlubší. V osmé třídě propadl evoluční teorii Charlese Darwina a rozhodl se stát vědcem. Ale rodina ho nezavrhla a s její podporou se mu podařilo z nuzných poměrů vystudovat medicínu a už ve své doktorandské práci udělal svůj první objev.

Chtěli, aby se stal profesorem, ale Maurice odmítl. Chtěl dělat něco skutečného a to zcela konkrétně: rozhodl se vymýtit všechny dětské nemoci. Říká se, že nosil neustále u sebe jejich seznam a z něj vyškrtával jednu po druhé. Pracoval neskutečně tvrdě, byl děsivě odhodlaný, ale také absurdně skromný. Lidé, se kterými pracoval mu byli věrní až za hrob, přestože je hnal dál a dál a sotva se jedna věc podařila, na seznamu už byla hned další. Potlesk za něj sklízeli jiní. Hillerman o něj nestál. Neměl čas.

Teď na chvilku odbočím: o vakcínách se často bavíme jako o nějakém tajemném výplodu chamtivých farmaceutických firem. Je to něco vzdáleného a po pravdě řečeno, nikdo se ani  moc nesnaží nám to vyvrátit. V téhle chvíli, bych vám chtěl říct, že Maurice Hilleman je vynalezl skoro všechny. Absolutně všichni obyvatelé téhle země, byli očkovaní látkou, kterou vytvořil Hilleman se svým týmem nebo její variací. Příušnice, spalničky, neštovice, žloutenka A i B, meningitida i zápal plic. To jsou jen některé z více jak čtyřiceti vakcín, které vyvinul. Ostatně třeba příušnice. Chcete pravdivý příběh? Hillemanova dcera Jeryll je dostala a její táta si okamžitě odebral vzorek a začal ho v laboratoři kultivovat. Zkrotit ho do podoby vakcíny mu trvalo čtyři roky, což je také nejrychleji vyvinutá vakcína v historii lidstva (zamyslete se nad tím časovým údajem).

Ať máte k očkování jakýkoliv vztah, je to lidský příběh. Byla by škoda ho nevyprávět jen proto, že ho nechtějí vyprávět farmaceutické firmy. Byla by chyba ho neznat celý.