Oběd pro seniory zdarma!?

13.8.2015

Situace některých seniorů žijících v Praze 7 je podle radnice kritická, nemají totiž ani na jídlo. Vedení městské části se proto snaží přesvědčit restaurace, aby pro seniory vařily zdarma. Zatím to tak funguje ve dvou zdejších podnicích.

„V půl dvanácté sem přijede slečna z městského úřadu, my jí předáme několik kompletních menu, která ten den vaříme,“ popisuje spolumajitel restaurace Lokál Nad Stromovkou Jiří Skall. „Oslovila nás městská část, zatím jde skutečně jen o pár obědů, což je pro nás zanedbatelná maličkost a jsme rádi, že takto můžeme pomáhat,“ pokračuje. Podle městské části je projekt teprve v zárodku, obědy takto odebírá první desítka seniorů. „Teď sháníme další restaurace, které by nám pomohly, nicméně z toho nechceme dělat masovou záležitost,“ říká radní Prahy 7 Silvie Kratochvílová. Podle ní teď městská část řeší problémy s rozvozem a také s tím, že se senioři stydí pomoc přijímat. „Neděláme to pro reklamu, ale pro dobrý pocit. Já jsem z Makedonie a tam je naprosto nepochopitelné, že by byl starý člověk, o kterého se nepostará rodina,“ říká Dejan Miladinovski, majitel druhé zmiňované restaurace.

Hearth.net se podobně jako Dejan Miladinovski odkazuje na rodinu a její hodnoty sdílené u společného stolu – krbu. Proto si říkáme, že možná kromě restaurací, které motivuje a informuje radnice, mohou existovat v činžácích a panelácích jednotlivci, páry nebo rodiny, které by babičce nebo dědečkovi v sousedním bytě nebo patře mohli jednu porci oběda či večeře také bez problémů darovat.

Nebude to jistě snadné. Mají-li senioři ostych přijmout oběd zdarma od restaurace, jak je uvedeno níže v článku na idnes, asi budou podobný stud cítit i v případě nabídky souseda, kterého možná dost dobře ani neznají a všechny příručky prevence kriminality je varují před kontakty s cizími lidmi, natož pak jejich vpuštění do vlastního bytu. A možná to bude právě naopak, protože soused přeci jen zase tak cizí není nebo přesněji neměl by být. A jídlo nebo společné posezení v kuchyni, ať už při vaření nebo siestě, má na utužování mezilidských vztahů v našich zeměpisných šířkách a délkách poměrně výrazný vliv.

Ostatně žaludkem podle známého přísloví prochází i láska :), inu shrnutí: Což takhle dát… někomu oběd?

Částečně převzato: praha.idnes.cz