Nový Hearth, lepší města a svobodnější svět

17.6.2020

Za oponou

Hlášení z mateřské lodi. Hearth.net je zbrusu nový. Zatím jsme se soustředili hlavně na to jak vypadá. Teď se začneme soustředit na obsah. Buďte u toho, sledujte naší laboratoř. Pište nám. Sdílejte, když vás budeme bavit. Stěžujte si, když ne. Máme jen pár měsíců na to, abychom Hearth posunuli do další dekády. Bez vás to jaksi nedokážeme.

Pokud se navíc orientujete v technologiích a víte kam sáhnout v rámci služeb jako je AWS, umíte si poradit s pekelným strojem jménem JIRA a podobnými radostmi, tak právě teď hledáme zrovna vás do týmu. Jsme tu všichni šílení a děláme fakt hezké věci.


Co jsme objevili tenhle týden

Svět není horší, jen jsme se nedívali. Asi nejsem sám, komu při zběžném projetí Facebooku nebo zpráv ježí vlasy na hlavě. Jak to, že je dnešní svět tak hrozné místo. Proč se právě teď zdá, že se řítíme k něčemu hnusnému. Ohromně zajímavou debatu a spoustu myšlenek, které stojí za poslech, přinesl podcast Exponent. Analytik Ben Thompson v něm rozvíjí jednoduchou myšlenku: svět není horší, jen už nám ho nikdo nefiltruje. Díky internetu ho zkrátka vidíme se vším všudy. Je to ohromně nepřehledné a vlastní trasu už si musíme určit sami.


Autor: Lewis Hine

Co dokáže fotka. Když je řeč o tom, že se dřív svět dávkoval ve snesitelnějších porcích, tak stojí za to se podívat, jak s tím souvisí dokumentární fotografie. Kořeny využití fotek k prosazení společenské změny sahají už do začátku minulého století. Tenkrát se Lewisi Hinovi podařilo vyvolat bouřlivou debatu o dětské práci a jak už víme, tahle debata vedla k tomu, že naše děti už si v továrně nezamakají. Holota líná… 


Koronavirus proměňuje města. A k lepšímu! Po celém světě se začíná masivně investovat do infrastruktury pro kola a pěší. Británie chce za novou městskou infrastrukturu utratit dvě miliardy liber, tradičně automobilová americká města se rychle snaží dohnat, co zameškala v posledních dekádách a kola jsou nedostatkové zboží dokonce i u nás. Ale na druhou stranu, je dobré nezapomínat, že infrasruktura pro kola zdaleka nefunguje všude.


Praha není Amsterdam. A u šlapání na kole ještě zůstaneme. Určitě jste už někde slyšeli námitku, že Praha není Amsterdam. Tady se na kole bezpečně jezdit nedá. Ale nevěřte tomu. Amsterdam byl ještě v sedmdesátých letech automobilové město. Jenže když se zjistilo, že auta přejeli v jednom roce přes 400 dětí, vzniklo hnutí, které prosadilo omezení aut a investice do cyklostezek a chodníků. A mimochodem: víte kdo vlastně prosadil, že přecházení silnice mimo přechod je přestupek? Lobbisté výrobců aut. Pche.


Blbina na závěr. Protože jsem zjistil, že na poslední článek klikáte vždycky nejvíc, tak jsem toho zneužil a dávám sem přehled stromů a rostlin, které máme sázet, aby nás oteplování planety neproměnilo v písečnou dunu