Na vlnách internetu

16.1.2021

Jsou kouty internetu, které jsou děsivé. To určitě. Ale čas od času se objeví něco, co dokáže v člověku probudit pocit, že to s tou naší budoucností možná nebude tak zlé. Minulý týden se totiž utrhl z řetězu fenomén, který byste v roce 2021 asi nečekali. Na sociální síti Tik Tok (kde si většina lidí po dvacítce připadá jako slon v porcelánu) se objevilo video kluka, který zpívá starou australskou námořnickou píseň Wellerman – o velrybářské lodi, kterou chamtivost obchodní společnosti Wellerman, uvrhne do nekonečného pronásledování prokletého zvířete.

Jedná se o takzvanou Sea Shanty – česky: lanovou píseň. A zajímavé je na tom úplně všechno.

Už jen ten základ: sea shanties jsou speciální popěvky, které v 17. a 18. století používali námořníci na plachetnicích k vzájemnému sladění při vykonávání nejrůznějších kolektivních prací na lodi. Pro různé úkoly – kasání a napínání plachet, spouštění kotvy – se používaly různé písně, vymyšlené tak, aby co nejvíc zefektivnily společnou práci. Spekuluje se, že námořníci tuhle techniku převzali od afrických otroků, které dováželi ve velkém do mladých Spojených států. Tak jako tak, minimálně jednu takovou píseň známe dobře i my: Drunken Sailor – nebo v české verzi Čert ví, kdy kotvy zvednem.

Podle odborníků Wellerman ve skutečnosti není pravá lanová píseň, protože nemá správný rytmus a je to spíš obyčejná námořnická vyřvávačka, ale to čert vem.

Důležité je, co se s ní stalo na přelomu roku: aplikace Tik Tok funguje tak, že si můžete vybrat písničku a na jejim základě natočit krátké video, tím můžete někoho inspirovat, aby vzal vaše video a přidal něco svého. A přesně tohle se stalo s naší námořní písní. Někdo další z jiného koutu planety přidal hluboký baryton, přidalo se několik ženských hlasů, celý sbor fousáčů nebo hudebníci, kteří začali přidávat svoje nástroje. 

Vznikl tak nádherný sbor lidí, kteří se nikdy před tím neviděli, nic nechystali a jen na malou chvíli splynuli do jednoho organismu, který vytvořil něco ohromně krásného, co udělalo radost milionům lidí.

Pokud podlehnete okouzlujícímu rytmu lanových písní, tak hledejte kapelu The Longest Johns.