Miliardový potenciál v naší hlavě

30.4.2018

„Když máte milion dolarů, jsou to vaše peníze. Když jich máte dvacet milionů, začíná to být problém. A když jich máte miliardu, tak už to nejsou vaše peníze, už je to důvěra, kterou ve vás společnost vložila,“ říká s úsměvem sobě vlastním Jack Ma, nejbohatší muž v Číně, podnikatel a zanícený filantrop.

Jack vyšel z velmi skromných poměrů a skromným zůstává i s majetkem v hodnotě bezmála 28 miliard dolarů. Dobře si totiž uvědomuje, že mu tyto peníze nenáleží, respektive, že mu byly svěřeny jako určitý dar, který je třeba kultivovat. Proto mimo jiné založil filantropický trast s majetkem 3 miliard dolarů a uspořádal první filantropickou konferenci v Číně.


Málo kdo z nás má k dispozici podobnou částku jako pan Jack Ma, každý z nás však disponuje přibližně 100 miliardami mozkových buněk. Počet jejich možných synapsí přesahujících počet atomů ve Vesmíru. S tím už jde něco dělat, nemyslíte? Zvláště, když k tomu přičteme naši originalitu a všechny naše jedinečné individuální dary.

Pokud se k tomu přidá pochopení, že sdílením s druhými se naše dary nevyčerpávají, ale naopak se neustále zúročují, ocitáme se v postavení člověka, pro kterého je štěstí a hojnost samozřejmou součástí života, ať už má na účtu jakoukoliv částku. Vše je neustále v pohybu, množství našeho majetku se den ode dne mění, naše skutečné schopnosti a dary však zůstávají. Vždy nové, vždy svěží, připravené ke sdílení.

Znáte svůj dar? Víte, co vás těší dělat, co vás naplňuje a co současně přináší užitek druhým? Potom jste velmi blízko u zdroje hojnosti, ať už si pod tímto slovem představujete cokoliv.