Malá laskavost vám může změnit život

19.9.2014

Každý chceme žít ve světě, který je lepší, kde se k sobě lidé chovají hezky a laskavě. A tak často čekáme, že se to samo začne dít nebo s tím začne někdo jiný. Jediná možnost, jak můžeme žít v prostředí, kde se budeme cítit lépe, je začít si ho tvořit sami. A jak? Stačí k tomu pět minut denně, kterými obohatíme někoho dalšího. Věci, které vás nic nestojí, a přece mohou udělat obrovský rozdíl v životě druhého člověka. To je to, co se nazývá štědrost. Štědře rozdávat nejen svoji ochotu pomoci, ale také svůj čas, peníze či hmotné statky, které mi už neslouží a někomu můžou udělat ohromnou radost. Štědré dávání je úzce provázáno s dlouhověkostí a štěstím. A jak přišli vědci na toto propojení? Jednoduše v momentě, kdy sdílíme s lidmi, kteří jsou v našem blízkém sociálním kruhu (spolupracovníci, přátelé či rodina), cítí se všichni šťastní díky štědrosti, která je v daném prostředí rozvíjena.

Když jsem žila v Peru, začala jsem toto malé pravidlo laskavosti aplikovat. Jednou jsem šla po ulici ve vysokohorském městečku Cusco, kde jsem zahlídla starého drobného muže, jak tlačí do obrovského kopce svůj stánek s potravinami (v Peru se běžně prodává na ulici na pojízdném stánku). Hlavou mi blesklo, pomůžu mu. Než jsem nechala jakékoliv pochyby, aby mě zastavily, stála jsem vedle něho a s úsměvem jsme tlačili oba dva v podvečerním studeném městě starou kárku do kopce a usmívali se na sebe. Když jsme vyjeli na kopec, rozloučila jsem se s tímto milým staříkem a šla si svou cestou. Nestálo mě to skoro nic a udělalo to šťastnou určitě nejen mě.

Pokud se na pomoc na ulici zrovna necítíte, můžete začít být laskaví třeba u vás v práci. Uvařit někomu kafe, aniž by vás o to požádal. Donést někomu oběd, protože zrovna nemá čas si na něj zajít, přinést květinu, protože jdete zrovna kolem květinářství, či pouze přijít ke kolegovi a zeptat se, jestli je vše v pořádku, když vidíte jeho smutný výraz. Nejen, že začnete být v práci oblíbení (děláte to nezištně samozřejmě), ale také v případě, kdy budete potřebovat pomoc vy, rádi vám spolupracovníci svůj čas věnují. Utužíte tak více vztahy v práci a tím i vzájemnou podporu. Myslet na to, jak udělat někomu jinému radost je také forma, jak se dostat ze svých každodenních problémů a starostí. Je to taková forma meditace. Vyčistí to hlavu a pomůže se naladit na jinou vlnu. Na vlnu pozitivna a dávání. V momentě, kdy jsme naladěni na této vlně, více nám toho do života také proudí.

Podělte se o své příběhy každodenního aktu dávání či přijímání štědrosti – a nezapomeňte – běžte ven a pusťte se do toho! Buďte velkorysí ještě dnes. Já budu taky!

Článek pro Hearth.net napsala Zuzzi Husarová. Děkujeme!