Hypnotizující Abbé Faria

23.9.2020

Abbé Faria! Tohle jméno je moje dětství. Doma jsme měli desku s inscenací Hraběte Monte Christa, kterou jsem sjížděl zas a znova. Miloval jsem postavu tajemného kněze, který z prostého námořníka Edmonda Dantese udělal dokonalý nástroj spravedlnosti. A myslím, že vzhledem k tomu, že Dumasova kniha je stálicí povinné četby, tak nebudu sám. O to větší překvapení mě čekalo před pár týdny u nás na půdě, kdy jsem na polici našel útlou knížku o hypnóze a při nahodilém pročítání na mě Fariovo jméno koukalo z ohmataných řádků.

José Custódio de Faria je skutečná historická osobnost! Byl portugalským knězem, revolucionářem nejdříve doma a po nuceném vyhnanství i ve Francii. Ale hlavně: Abbé Fariovi vděčíme za pochopení podstaty hypnózy, kterou tento vzdělaný člověk studoval a stal se pokračovatelem Franze Mesmera, který je paradoxně známější, přestože jeho vysvětlení hypnózy pomocí biomagnetismuse vědecky vyvrátilo. Právě Faria tvrdil, že hypnotický stav je čistou silou sugesce a tedy přirozenou součástí našeho mozku.

No a kde se tedy Abbé Faria vzal v Dumasově  románu?  Tak jednak byl Faria roku 1797 skutečně v Marseille (!) z neznámých důvodů zatčen (!!) a několik let strávil na samotce v pevnosti If (!!!). Oproti románové postavě své vězení přežil a vrátil se do Paříže. Právě tady představil svou teorii sugesce a setkal se s Alexandrem Dumasem, na kterého jeho příběh hluboce zapůsobil.

Já tu historii miluju. To je poklad vedle pokladu.