DIEVČA ZA CELÉ DVA ROKY NEVYPRODUKOVALO ŽIADNY ODPAD. AKO JE TO MOŽNÉ?

11.4.2016

Čo ak by som vám povedala, že by ste mohli žiť bez odpadkov? Chceli by ste viesť taký život? Zo začiatku by ste si mohli myslieť, že je to nemožné, alebo aspoň mimoriadne ťažké. Pre túto inšpirujúcu ženu sa však takýto život stal realitou a keď to dokáže ona, určite to dokážeme viacerí. Všetko sa dá, len treba chcieť a vynaložiť trochu úsilia.

Vo svete už je mnoho reštaurácii a obchodov, ktorých posolstvom je práve bezodpadkové prevádzkovanie. Čo však môžeme urobiť na individuálnej úrovni a teda ako jednotlivci? Dokázali by sme sa vzdať niektorých vecí, ktoré milujeme a určitého komfortu, na ktorý sme zvyknutí? Lauren Singera je žena s neuveriteľne inšpiratívnym príbehom.

Lauren sa o bezodpadkový život začala zaujímať popri štúdiu na NYU (Newyorská Univerzita- pozn. red.), kde študovala práve environmentalistiku. Túžila robiť niečo, čo by pozitívnym spôsobom ovplyvnilo naše životné prostredie. Áno, mohli by ste si povedať, že je to nejaká fanatická hipisáčka, ktorá len protestuje, proti niečomu, čo sa zdá byť aj tak zbytočné. No opak je pravdou a verím, že sa nad takouto formou života aspoň zamyslíte. Chce to len čas a disciplínu a vaše zvyky sa môžu zmeniť.

Zlomový moment nastal, keď raz otvorila svoju chladničku a uvedomila si aký je pokrytec. Na jednej strane bola environmentalistka a “zelené” dievča, no na strane druhej mala v chladničke jedlo, ktoré bolo balené v jednorázových obaloch. Najskôr sa teda rozhodla odstrániť všetky plasty. Potom sa rozhodla odstrániť všetky odpadky z jej života. Lauren určite slúži ako inšpirácia a sami posúďte, či by ste sa do niečoho takého vedeli pustiť a implementovať takúto filozofiu aj vo svojom vlastnom živote.

Zmena nenastala zo dňa na deň, ale Lauren sa nevzdala a podnikala malé kroky aby splnila svoj cieľ. Odstránila všetky balené výrobky. Keď išla na trh nakupovať, vždy mala po ruke jej vlastnoručne vyrobenú tašku. Oblečenie začala nakupovať v second handoch. Čo sa týka hygienických potrieb, namiesto kupovania, ich začala vyrábať. To sú všetko skvelé nápady a verím, že tak ako ja, už ich praktizujete dávno aj vy.

Mnoho vecí, ktoré vlastnila predala alebo darovala známym. Neverili by ste, koľko zbytočností doma máme a vlastníme ich bez nejakého zjavného dôvodu. Naučila sa hovoriť “nie” a prestala v obchode nakupovať veci vyrobené z plastov, balené veci, rôzne slamky, plastové tašky a pod. A na čo všetko Lauren prišla?

Ušetrila som kopu peňazí

“Vždy si vytvorím zoznam potravín, ktoré idem nakupovať. Potraviny nebalím do plastových sáčkov, ale do mojej vlastnej tašky. Oblečenie nakupujem len z druhej ruky, pretože aj tam sa dajú kúpiť skvelé kúsky za nízke ceny. Ušetrím tak množstvo peňazí”.

Lepšie sa stravujem

“Vzhľadom k tomu, že nekupujem žiadne balené výrobky, nezdravé potraviny sú u mňa naozaj výnimkou. Jem veľa organických potravín, ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné výrobky. Farmárske trhy ponúkajú vždy mnoho sezónnych a lokálnych výrobkov”.

Som šťastnejšia

“Predtým, ako som začala s týmto životným štýlom, som často chodila nakupovať do supermarketu a lákali ma farebné obaly potravín, nemala som žiadny zoznam, nakupovala som hocičo. Taktiež som neustále chodila do drogérie a nakupovala som veľa krémov, čistiacich gélov, vždy nejaké novinky. Ak si to včas uvedomíte, zistíte, že všetky tieto veci sú vlastne zbytočnosťami”.