Darovala neznámému muži ledvinu. Teď spolu čekají dítě

19.2.2015

Rádi pro vás přebíráme z Aktualne.cz dojemný příběh o tom, jak šťastně může dopadnout nezištné darování. Darování, před kterým můžeme jen vyseknout poklonu…

Pětadvacetiletá Ashley McIntyre se v loňském roce doslechla z rádia o osudu stejně starého Dannyho Robinsona, který už od svých 16 let trpí Bergerovou nefropatií, postupným poškozením ledvin.

Mladý elektrikář z Kentucky musel třikrát týdně na čtyři hodiny docházet na dialýzu a ke zlepšení zdravotního stavu mu jistě nepřidala smrt otce, který podlehl rakovině mozku. Protože se vhodný dárce v okruhu jeho blízkých nenašel, strávil roky na čekací listině, dokud jeho příběh nezasáhl Ashley. Ta dlouho neváhala, rozhodla se kontaktovat transplantační program a nabídnout svou pomoc.

Oba měli shodný typ krve O, přesto odvážná žena musela projít řadou fyzických i psychických testů, aby se zjistilo, jestli je opravdu způsobilá darovat někomu svůj orgán. Když bylo jasné, že transplantaci už nic nebrání, spojila se Ashley s příjemcem ledviny a udržovali společně telefonický kontakt. Nepřestali se scházet ani po transplantaci, která proběhla bez problémů a dokonce uspořádali i rodinné setkání.

„Nikdy jsem si ani nepředstavila, že by se to mohlo stát. Byla to smršť. Je to šílené, že to tak dopadlo. Bylo nám to dané od Boha,“ řekla Ashley US Today o svém vztahu s Dannym. Jeho matce prý ale bylo od začátku jasné, že si syn svou zachránkyni jednoho dne vezme. Na Štědrý den pak opravdu požádal Danny Ashley o ruku a dnes spolu čekají první dítě. Mělo by se narodit už letos v červnu.

Překvapivé ale není jen to, že se oba nakonec dali dohromady a založili rodinu, ale i fakt, že se mladá Američanka rozhodla udělat takto nebezpečný krok pro naprosto neznámého člověka, čehož si všímají i zahraniční média. Podle Daily Mail bylo v Kentucky transplantováno v loňském roce na 135 ledvin a 33 z nich bylo od živých dárců. Pouhé procento ale připadá na lidi, kteří darovali ledvinu nemocným, které nikdy v životě neviděli.

Převzato: www.aktualne.cz