Čím výše míříte, tím více musíte respektovat okolnosti

26.8.2018

Slíbila jsem si, že o dovolené nebudu myslet na práci. Pracujete-li však pro Hearth, jde to jen stěží. Cesty jsou plné darů, ať už se vydáte přes Himaláj nebo ráno do práce. Na cestě jsem se setkala s mnohými lidmi, příběhy a motivy.

Někteří lidé touží najít klid, jiní sami sebe, další se potřebují fyzicky zničit. Když se mě někdo zeptal, co od cesty očekávám já, moje odpověď byla „nic“. Je to právě ona síla čisté hlavy a okamžiku, která nakonec všem napoví, že cesta je cíl. A že život je moudrý, když mu nasloucháme.

Již moje předchozí cesta do Santiaga de Compostella mě mnohé naučila. Na treku v Nepálu jsem si navíc uvědomila, že čím výše míříte, tím více musíte respektovat okolnosti. Při pozorování života v horských vesničkách jsem také vnímala, že spousta problémů v naší civilizaci je způsobena přehnaným blahobytem. Prostě, že řešíme blbosti. Toužíme po pohodlí, až se z toho stresujeme. Je to tím, že stále chceme něco mít, často si dokonce přivlastňujeme lidi a pocity. To nám však dává důvod se strachovat, že to můžeme ztratit. A strach je vyčerpávající soupeř čisté lásky. Velkou výhodou darování je, že o to, co dáte, nemůžete přijít.

Dokonce mě to přimělo básnit:

Neztrácej čas tím, co můžeš ztratit.
Laskavost je tvé největší jmění.
Za štědrost nemusíš platit
a tvé dny se v dary změní.

Skrze všechna literární klišé se tak dostávám k závěrečné myšlence, která mě cestou provázela. A to, že chci-li v daném okamžiku dělat to nejlepší, často to znamená mlčet.

Přijde mi, že je dnešní doba přehlcená slovy, jako by vyřčené věci ubíraly skutkům. Však mnohdy stačí komentář na sociální síti a už máte palec nahoru. I v tomto směru fandím Hearthu, protože vede ke skutkům, bez kterých nemůžeme získat zkušenost a bez zkušenosti zůstanou jen prázdná slova, která nic nezmění.

Jsme-li u toho přebytku slov… zbývá už jen poděkovat těm, kdo se mnou sdíleli tyto řádky až do konce. Nejsou nikterak nové ani objevné, vlastně právě proto je píši – coby poděkování a radost, že mám komu 😉

S láskou a vděčností