Češi jsou stále šťastnější a šťastnější

16.6.2018

Od roku 2012 vytváří Organizace spojených národů žebříček nejšťastnějších národů světa. Na prvních místech se pravidelně objevují severské země. Češi každý rok postoupí o něco výš. V loňském roce jsme skončili na 23. místě z celkového počtu 155 hodnocených zemí. Letos jsme si polepšili o další dvě příčky.

Žebříček nejšťastnějších zemí světa sestavuje na zakázku OSN Kolumbijská univerzita v New Yorku. Jednotlivé země se hodnotí podle takzvaného indexu štěstí. Základními kritérii jsou hrubý národní produkt, délka života, dostupnost lékařské péče, míra korupce, svoboda v rozhodování, štědrost občanů a bezpečnost.

I když většina nejšťastnějších zemí patří také k nejbohatším, neznamená to, že bohatství samo o sobě přináší štěstí. Daleko důležitějším faktorem je podle zprávy osobní svoboda a podpora společnosti.
„Neměli bychom se zaměřovat jen na úzce definovaný přístup k měření spokojenosti založený na ekonomickém růstu,“ uvádí Jeffrey Sachs z Kolumbijské university, „ale prosazovat spíše společnosti, které jsou nejen bohaté, ale i spravedlivé a ekologicky udržitelné.“

Tyto tendence „spravedlnosti a ekonomické udržitelnosti“ jsou v Česku dobře znát. Stále častěji se můžeme setkat s termíny jako svobodná firma nebo svobodné vzdělávání. Podobně sílí hlasy vyžadující svobodu v oblasti zdraví (hrazení alternativních způsobů léčení zdravotními pojišťovnami, svoboda v rozhodování v otázce očkování atd.).

Šířit vlnu štěstí pomáhá v Česku množství nadací a neziskových organizací. Přání štěstí pro všechny bytosti už přes deset let šíří napříč Českou republikou Denisa Michalčáková a její kolegové z nadačního fondu Kéž jsou všechny bytosti šťastny. S tímto prostým sdělením se můžete setkat na drobných upomínkových předmětech, plakátech v metru i na billboardech podél dálnice.
„Chceme zemi prozářit a rozradostnit, protože štěstí a radost jsou hodnoty, na nichž se dá stavět lepší svět,“ vysvětluje Michalčáková důvod svého konání.

Poslání zvyšovat míru štěstí v Česku má nadační fond Šťastné Česko. Vloni uspořádal již druhý ročník konference Den pro štěstí. V kinosále pražské Lucerny se 9. května sešla řada osobností, kterým není osud České republiky lhostejný.  A nesmíme zapomenout ani na naši štědrou sociální síť Hearth.net, která umožňuje šíření štěstí a radosti na bázi ekonomiky daru. A darovat může skutečně každý. Častokrát stačí málo. Prostý úsměv, laskavé slovo, drobná přátelská pomoc… A svět se je hned o něco krásnější a šťastnější.