Běháním za planetu krásnější

24.2.2019

Běhání se dnes věnuje skutečně kde kdo. Někteří kvůli zdraví či štíhlé postavě, jiní rádi spojí dobré s užitečným a posbírají při běhu třeba ještě tašku odpadků. Aktivita se rozšířila ze Švédska a dostala jméno plogging, které je složeninou slov jogging a plucking, tedy běhání a sbírání odpadků.

Na Islandu sbírá odpadky i prezident Gudni Th. Jóhannesson. Obyvatelé Reykjavíku mohou zahlédnout tohoto velkého podporovatele sportu v ulicích poblíž prezidentského sídla a vidět, jak se hlava státu nezdráhá sehnout pro láhev, kterou odhodil jeho lhostejný spoluobčan.

Plogging začali jako první provozovat Švédové. Průkopníci tohoto hnutí rádi a hojně zveřejňují snímky se svými „úlovky“ na sociálních sítích. Hrdě se fotí s gumovými rukavicemi, které si navléknou před během, a s taškami naplněnými petkami a jiným odpadem. I proto se tato bohulibá činnost propojená se sportováním velmi rychle rozšiřuje do dalších zemí světa.

Neformální skupinu Plogging France už založili v Paříži. Svou má třeba i skotský Edinburgh. Organizátorkou skotských výprav za čistší prostředí a lepší fyzičkou je Anna Christophersonová, rodilá Švédka vlastnící řetězec švédských barů a restaurací po celém Spojeném království. „Pokud jde o čisté prostředí, měli bychom všichni přiložit ruku k dílu,“ je přesvědčená.

Někteří ploggeři berou činnost jako službu komunitě a životnímu prostředí, jiní si tak zpestřují trénink tím, že se pro smetí ohýbají, nebo si spíš udělají dřep podle zásad fitness a posilují i jiné svaly. Hnutí ale vzniklo hlavně jako reakce na informace o alarmujícím množství plastů, které zahlcují oceány – přes 80 % plastového odpadu v mořích pochází ze zdrojů na pevnině. Kromě tradičního tréninku jde o to, aby se odpadky dostaly tam, kam patří – do recyklačních kontejnerů, třídiček a míst ke zpracování.

Zapoj se i ty. Plogging Česko si již získal řadu příznivců.

převzato z Novinky.cz a ze Sport.cz